Kraków: zastosowano stenty DES w leczeniu dużych naczyń wieńcowych Fot. Archiwum RZ (zdjęcie ilustracyjne)

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce przeprowadzono zabieg implantacji stentu uwalniającego lek (DES) używanego do leczenia dużych naczyń wieńcowych.

Nowe rozmiary tego stentu DES - 4,5 oraz 5,0 mm - to szansa na skuteczniejsze leczenie pacjentów ze zwężeniami w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o średnicy ≥4,5 mm.

Zabieg stentowania prawej tętnicy wieńcowej z zastosowaniem stentu DES drugiej generacji Resolute ONYX XLV 4,5x30 mm wykonany został w II Oddziale Klinicznym Kardiologii i Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wprowadzenie tego typu stentów uzupełnia ofertę o dotychczas niedostępne na rynku europejskim rozmiary, przeznaczone do leczenia zwężeń zlokalizowanych w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o dużej średnicy (≥4,5 mm).

Ich zastosowanie może być szczególnie korzystne u pacjentów ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej, którzy coraz częściej poddawani są zabiegom PCI w zastępstwie stosowanego dotychczas leczenia kardiochirurgicznego (CABG).

Połączenie większej elastyczności stentu oraz odpowiednio dobranej średnicy i długości zapewnia znakomite pokrycie blaszki miażdżycowej oraz optymalne rozprężenie i jego apozycję do ściany naczynia bez konieczności doprężania balonami o większej średnicy. Zwiększa to bezpieczeństwo zabiegu, minimalizuje ryzyko uszkodzenia struktury stentu i polimeru uwalniającego lek oraz ryzyko ewentualnych powikłań.

- Jeśli do leczenia inwazyjnego trafia pacjent ze zwężeniem tętnicy wieńcowej o dużym wymiarze referencyjnym - np. w pniu głównym lewej tętnicy wieńcowej - skutki ewentualnych powikłań wynikających ze stosowania stentów przeznaczonych do leczenia mniejszych naczyń mogą być dramatyczne - tłumaczy prof. Jacek Legutko ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Stosowanie agresywnego doprężania stentów DES cewnikami balonowymi o większej średnicy (≥ 1,0 mm) skutkować może skróceniem stentu, utratą jego właściwości mechanicznych, warunkujących utrzymanie właściwego przepływu krwi, a także utratę integralności polimeru odpowiedzialną za niekontrolowane uwalnianie leku do krwioobiegu zamiast do ściany naczynia.

W konsekwencji tego zwiększa się ryzyko wystąpienia nawrotu zwężenia (restenozy) lub zakrzepicy w stencie – najgroźniejszych powikłań wczesnych i odległych zabiegów PCI.

Wykorzystanie nowoczesnego stentu DES o większej średnicy znacznie rozszerza możliwości współczesnej kardiologii inwazyjnej i pozwoli na rozszerzenie wskazań do leczenia przezskórnego pacjentów z chorobą wieńcową.

- Ważnym atutem jest możliwość zaprzestania, w uzasadnionych klinicznie przypadkach, stosowania podwójnej terapii przeciwpłytkowej (DAPT) już po upływie jednego miesiąca od zabiegu implantacji - wyjaśnia prof. Dariusz Dudek -kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH