Kraków: kardiolodzy o konieczności poprawy opieki nad pacjentami po zawale

W Polsce tylko 20 proc. pacjentów po zawale serca ma dostęp do rehabilitacji kardiologicznej, tymczasem z badań wynika, że przedłuża ona czas życia tych chorych - przypominają kardiolodzy, proponując zarazem zmiany w systemie opieki nad osobami po zawale.

Specjaliści mówili o tym podczas konferencji "Kardiologia prewencyjna 2013", która w dniach 15-16 listopada odbywa się w Krakowie. Dyskutowali m.in. nad projektem pt. "Optymalny model kompleksowej rehabilitacji i wtórnej prewencji".

Projekt ten został opracowany przez zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego kierowany przez prof. Janinę Stępińską i prof. Grzegorza Opolskiego. Projekt stanowi propozycję nowoczesnego, obejmującego obszar całej Polski systemu organizacji i realizacji kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej oraz wtórnej prewencji dla pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego, w tym po zawale.

Czyt. także: Debata Rynku Zdrowia: jak można zmniejszyć śmiertelność po zawale

Choroby układu krążenia są najważniejszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce. I chociaż w naszym kraju ponad 20 lat obserwuje się spadek umieralności z ich powodu, to wciąż odpowiadają one mniej więcej za połowę zgonów Polaków. Z danych epidemiologicznych wynika, że ostre zespoły wieńcowe przechodzi w Polsce co roku 120-130 tysięcy osób. Kardiolodzy podkreślają, że są one w naszym kraju leczone na najwyższym światowym poziomie.

- Z raportu OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, która skupia 34 wysoko rozwinięte i demokratyczne państwa - PAP) wynika, że opieka nad pacjentem w ostrej fazie zawału serca w Polsce należy do najlepszych w krajach OECD. Osiągnęliśmy to m.in. dzięki szerokiemu rozwojowi kardiologii inwazyjnej - wyjaśnił prof. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum UJ.

Zaznaczył zarazem, że system opieki w okresie po wyjściu pacjenta ze szpitala - nie tylko z powodu zawału serca, ale też niewydolności serca, operacji wszczepiania bypassów lub stentów tętnic wieńcowych - nie jest zadowalający. Świadczy o tym fakt, że co jedenasty pacjent po zawale serca umiera w ciągu roku po wypisaniu ze szpitala - wynika z rejestru kardiologicznego.

Zdaniem prof. Jankowskiego jest to w dużym stopniu związane z tym, że obecnie w Polsce nie funkcjonuje nowoczesny system kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej i wtórnej prewencji dla tej grupy chorych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH