Konsultanci: z naszą kardiologią jest dobrze, ale może być lepiej

W Polsce w 2012 roku funkcjonowało 258 oddziałów kardiologicznych, z czego 37 proc. na I poziomie referencyjnym, 14 proc. na II, a 49 proc. na III poziomie referencyjnym - podali eksperci podczas piątkowej (7 czerwca) konferencji prasowej w Warszawie.

Konferencja towarzyszyła spotkaniu krajowego zespołu nadzoru specjalistycznego w dziedzinie kardiologii. Prof. Grzegorz Opolski, konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii podkreślał, że w Polsce kardiologię postrzega się jako dziedzinę sukcesu, która od pewnego czasu, niestety, musi tego sukcesu bronić.

- Chcemy powiedzieć, iż cieszymy się z tego, że nie jest źle, ale trzeba pamiętać, że serce ma swoje potrzeby i trzeba ciągle o nim pamiętać. W kardiologii dzieje się dużo nowego i chcemy, żeby te nowości były dostępne dla polskich pacjentów, na co zwracamy uwagę decydentom - wyjaśnił prof. Opolski.

Specjaliści podkreślili również, że taka liczba ośrodków jest wystarczająca i pokrywa potrzeby. Zwrócili uwagę na fakt, że nadal obserwuje się sporą dynamikę jeśli chodzi o rozwój ośrodków kardiologii inwazyjnej.

- Ponad połowa wszystkich oddziałów to te, które mają kardiologię interwencyjną - w 2012 roku było ich już 153. Z tej liczby 143 ośrodki pełnią 24-godzinny dyżur hemodynamiczny. Ponadto 141 ośrodków implantuje stymulatory serca - wyjaśnił prof. Opolski.

Dodał również, że obecnie konsultanci nie mają żadnego wpływu na to czy nowe ośrodki powstaną czy nie. Wypracowali jednak swoje stanowisko. Konsultanci uważają, że opieką nad pacjentem powinny zajmować się najlepsze ośrodki kardiologii interwencyjnej, a kryteria doboru powinien stworzyć płatnik - Narodowy Fundusz Zdrowia.

Eksperci podali również, że w ubiegłym roku wykonano ponad 216 tys. koronarografii, zaimplantowano ponad 28 tys. stymulatorów serca (pierwszorazowych oraz wymienianych bez CRT) oraz ponad 119 tys. PCI (zbiegów przezskórnych z implantacją stentów).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH