Kongres ESC: regularne ćwiczenia obniżają ryzyko nagłego zgonu z przyczyn sercowych

Regularna aktywność fizyczna dwukrotnie obniża ryzyko nagłego zgonu z przyczyn sercowych u mężczyzn, którzy mają niską wydolność fizyczną - wynika z fińskich badań, które zaprezentowano na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego ESC w Amsterdamie.

Na konferencji prasowej główny autor badania dr Jari Laukkanen z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii w Kuopio przypomniał, że 50 proc. zgonów z powodu choroby wieńcowej serca (inaczej niedokrwiennej choroby serca) ma charakter nagły. 

Dr Laukkanen razem ze swoim zespołem przeprowadził badanie wśród ponad 2,6 tys. mężczyzn w wieku 42-60 lat. Naukowcy zmierzyli ich wydolność krążeniowo-oddechową. Jest to wskaźnik, który służy do określania wydolności fizycznej, czyli naszej tolerancji wysiłku fizycznego. 

Zebrali też dane na temat regularnej aktywności ruchowej mężczyzn w czasie wolnym. Uznano ją za niską, gdy dziennie panowie wydatkowali na nią mniej energii niż podczas 30 minutowego spaceru (tj. mniej niż 191 kilokalorii). Stan zdrowia uczestników śledzono średnio przez 19 lat. 

Okazało się, że przypadki nagłej śmierci sercowej były bardzo rzadkie wśród panów, którzy mieli dużą wydolność krążeniowo-oddechową niezależnie od ich aktywności fizycznej w czasie wolnym - w obu grupach odsetek tych zgonów wyniósł po ok. 5 proc. 

Najwięcej nagłych zgonów z przyczyn sercowych odnotowano wśród mężczyzn o najniżej wydolności krążeniowo-oddechowej. Jednak aktywność fizyczna znacznie zmniejszała ryzyko takiego zdarzenia. W grupie, która nie była aktywna odsetek nagłych zgonów wyniósł ponad 10 proc., a grupie nieaktywnej - ponad 14 proc. 

Jak obliczyli naukowcy, panowie o niskiej wydolności i najniższej aktywności ruchowej byli o 100 proc. bardziej narażeni na nagłą śmierć sercową w porównaniu z grupą najbardziej wydolną i aktywną, podczas gdy ci, którzy ćwiczyli regularnie - tylko o 30 proc. Zdaniem dr. Laukkanena dowodzi to, że aktywność fizyczna może obniżyć ryzyko nagłej śmierci sercowej u osób z małą wydolnością krążeniowo-oddechową. 

- Można to tłumaczyć tym, że - jak wykazały badania - aktywność ruchowa redukuje czynniki ryzyka chorób serca, takie jak ciśnienie tętnicze, poziom lipidów, w tym cholesterolu, obniża też krzepliwość krwi, łagodzi stany zapalne w organizmie oraz pobudza wzrost obocznych naczyń wieńcowych (które omijają najbardziej zwężone czy zamknięte tętnice wieńcowe - PAP) - tłumaczył kardiolog. - W dodatku regularny ruch poprawia funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego, który może brać udział w zatrzymaniu akcji serca lub rozwoju arytmii". 

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH