Komisja Europejska zatwierdziła nowy lek stosowany w niewydolności serca Siedziba Komisji Europejskiej; FOT Wikimedia Commons

Komisja Europejska (KE) zatwierdziła lek łączący sakubitryl oraz walsartan, wcześniej znany pod nazwą LCZ696, w leczeniu objawowej, przewlekłej niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową.

- Lek dostępny jest w formie tabletek do przyjmowania dwa razy na dobę, a jego unikatowy mechanizm działania zmniejsza obciążenie niewydolnego serca. Rejestracja daje milionom Europejczyków chorującym na przewlekłą niewydolność serca z obniżoną frakcją wyrzutową, nadzieję na dłuższe życie i mniejszą liczbę hospitalizacji - informuje w komunikacie prasowym firma Novartis.

Swoją decyzję KE oparła na wynikach badania klinicznego PARADIGM-HF z udziałem 8 442 pacjentów. Badanie zostało zakończone przed czasem, kiedy okazało się, że w porównaniu do inhibitora ACE - enalaprylu - nowa terapia istotnie zmniejsza ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych.

Badanie wykazało, że pacjenci z niewydolnością serca ze zredukowaną frakcją wyrzutową mają istotnie większe szanse przeżycia oraz zmniejszone ryzyko hospitalizacji w grupie przyjmującej połączenie sakubitryl/walsartan w porównaniu do grupy otrzymujące standardową terapię enalaprylem. W analizie danych dotyczących bezpieczeństwa wykazano także, że nowy lek ma podobny profil tolerancji do enalaprylu.

- Wiemy, że osoby z niewydolnością serca są znacznie bardziej obciążone ryzykiem zgonu i cierpią z powodu pogorszenia jakości życia aniżeli pacjenci cierpiący na prawie każdą inną chorobę przewlekłą. Dlatego oferowana przez nas nowa, pierwsza w swojej klasie, opcja terapeutyczna ma ogromne znaczenie dla Europejczyków chorujących na niewydolność serca ze zmniejszoną frakcją wyrzutową - powiedział David Epstein, prezes Novartis Pharmaceuticals.

Niewydolność serca jest stanem wyniszczającym i zagrażającym życiu, w którym serce nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi w organizmie, ponieważ mięsień sercowy stał się zbyt słaby lub zbyt sztywny, aby móc prawidłowo pracować.

W związku z tym pacjenci są narażeni na większe ryzyko zgonu, powtarzające się hospitalizacje oraz objawy, takie jak duszności, zmęczenie i zatrzymanie płynów, które znacząco wpływają na pogorszenie jakości życia.

Każdego dnia niewydolność serca diagnozuje się u 10 000 Europejczyków. Ponadto szacuje się, że kolejne 15 milionów mieszkańców Europy choruje na to schorzenie. Pomimo powszechnego występowania niewydolności serca, większość ludzi nie jest w stanie poprawnie rozpoznać objawów.

Rozpoznanie niewydolności serca jest trudne, a jego objawy są często przypisywane oznakom procesu starzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH