Kolejna edycja kampanii "Ciśnienie na życie" już w maju

W maju rozpoczyna się trzecia już edycja kampanii "Ciśnienie na życie", która ma przekonać Polaków do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi i profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych - poinformowano w czwartek (23 kwietnia) na konferencji prasowej w Warszawie.

W tym roku głównym przesłaniem kampanii jest  "Wiek serca Polaków", który jest o kilka lat wyższy od wieku metrykalnego, jak sugerują badania epidemiologiczne. Jednym z powodów jest zbyt wysokie u wielu naszych rodaków skurczowe ciśnienie tętnicze, które nie powinno przekraczać 125 mmHg.

Z badań przedstawionych przez prof. Tomasza Zdrojewskiego z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że 10,9 mln Polaków powyżej 18. roku życia ma nadciśnienie. Wśród nich prawie 3,5 mln osób nawet o tym nie wie, a jedynie 2,7 mln jest skutecznie leczonych.

- Stale poprawia się odsetek osób skutecznie leczonych z powodu nadciśnienia. Z badań NATPOL wynika, że w latach 2010-2011 zwiększył się on z 12 do 26 proc., wciąż jednak jest on niewystarczający" - powiedział specjalista.

Jeszcze mniej Polaków leczy się z powodu podwyższonego poziomu całkowitego cholesterolu, przekraczającego 190 mg/dl. Z tych samych badań wynika, że jest on za wysoki u 61 proc. naszej populacji, czyli u 18 mln osób. Spośród nich aż u 65 proc. osób nie został jeszcze wykryty. ,

- Skutecznie leczonych jest zaledwie 8 proc. Polaków z hipercholesterolemią, u 6 proc. jest on leczony nieskutecznie, a u pozostałych 22 proc. został rozpoznany, ale nie podjęto jeszcze żadnego leczenia - powiedział prof. Zdrojewski.

Koordynatorka kampanii ,"Ciśnienie na życie", Iwona Kubicz powiedziała, że potwierdziły to dwie poprzednie edycje akcji. Urządzone w specjalnym pojeździe tzw. mobilne centrum badań dotarło do 100 polskich miast, gdzie przeprowadzono prawie 330 tys. pomiarów ciśnienia tętniczego krwi i 130 tys. badań wieku serca.

- Z badań tych wynika, że średni wiek serca Polaków jest średnio wyższy o 6 lat niż ich wiek metrykalny - powiedział dr Łukasz Wierucki z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. "Najstarsze" serca mają kierowcy zawodowi, u których są one aż o 13 lat starsze w porównaniu do ich wieku biologicznego.

Według specjalisty, głównym tego powodem jest nadciśnienie tętnicze, podwyższony cholesterol i za wysoki poziom glukozy (powyżej 100 mg/dl), a także nadwaga i otyłość oraz palenie tytoniu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH