Klinika WUM wprowadziła zdalny monitoring stymulatorów i defibrylatorów FOT. Fot. Flickr/Helge V. Keitel (CC BY 2.0) - zdjęcie ilustracyjne

W klinice kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zastosowano system monitorowania pacjentów ze wszczepionymi stymulatorami serca i kardiowerterami-defibrylatorami.

Taki system zastosowano kilka miesięcy temu, w połowie 2015 r. Dr Marcin Grabowski z I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM wyjaśnia, że pacjent z wszczepionym urządzeniem do elektroterapii serca otrzymuje nadajnik o rozmiarach smartfona.

Nadajnik komunikuje się bezprzewodowo z implantowanym pod skórą urządzeniem i odczytuje jego zapisy.

- Monitorowanie jest całodobowe. Transmisja danych poprzez sieć GSM może być nadawana w stałych odstępach czasowych lub w sytuacjach pilnych, gdy urządzenie wykryje nieprawidłowości w monitorowanych parametrach pracy serca, zwłaszcza tych zagrażających życiu - podkreśla specjalista.

System natychmiast informuje również o nieprawidłowościach w pracy samego urządzenia czy jego zasilania.

Stymulator lub kardiowerter-defibrylator jest gotowy do natychmiastowego użycia i nie wymaga dodatkowych procedur. Po wydaniu pacjentowi działa bez ingerencji lekarza i pacjenta. Aparaty te wyposażone są w systemy oszczędzające baterie.

Dr Grabowski twierdzi, że całodobowe zdalne monitorowanie urządzeń do elektroterapii serca pozwala zmniejszyć zachorowalność i śmiertelność pacjentów.

- Zgodnie z najnowszym standardem zaleca się objęcie zdalnym monitorowaniem większość pacjentów z implantowanym stymulatorem serca lub kardiowerterem-defibrylatorem - dodaje.

Zdalny monitoring powinien być zastosowany już w pierwszych dwóch tygodniach od zabiegu wszczepienia urządzenia. W klinice kardiologicznej, w której jest on prowadzony, musi być lekarz odpowiedzialny za zdalny monitoring, który równocześnie nie będzie obciążony dodatkowymi zadaniami. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH