Katowice: wykonali nowatorski zabieg u chorego z ostrym zawałem serca Prof. Zbigniew Gąsior: - Stan chorego się pogarszał, musieliśmy szybko podjąć działania; FOT. PTWP

Kardiolodzy z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach wykonali unikatowy w skali światowej zabieg polegający na uszczelnieniu perforacji wolnej ściany lewej komory serca i przezskórnym leczeniu ciężkiej niewydolności zastawki mitralnej. Wyjątkowe było to, że zabieg przebiegał dwuetapowo, metodą małoinwazyjną, a przeprowadzony został u chorego z ostrym zawałem serca.

Jak poinformował podczas konferencji prasowej w czwartek (16 lutego) prof. Zbigniew Gąsior, kierujący II Oddziałem Kardiologii w Szpitalu Klinicznym nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach, chory trafił do placówki na początku lutego z ostrym zawałem mięśnia sercowego.

Wcześniej był już pacjentem Górnośląskiego Centrum Medycznego. Przed 9 laty miał wykonane pomostowanie aortalno-wieńcowe, czyli tzw. by-passy.

Pacjent był w ciężkim stanie
- Stan chorego był ciężki. Koronarografia wykazała, że pomosty tętnicze wykonane przez 9 laty działają bardzo dobrze, natomiast zamknięta jedna z tętnic, która była przyczyną zawału - wyjaśniał prof. Gąsior.

Specjaliści musieli odstąpić od zabiegu kardiochirurgicznego ze względu na ryzyko. - Ratowania życia chorego podjęli się kardiolodzy inwazyjni. Krew uciekała w dwóch patologicznych kierunkach. W jednym miejscu do worka osierdziowego, w drugim wracała do lewego przedsionka z powodu niedomykalności zastawki mitralnej. Stan chorego się pogarszał, musieliśmy szybko podjąć działania - tłumaczy prof. Zbigniew Gąsior.

Lekarze zdecydowali się na przeprowadzenie przezskórnego zabiegu umożliwiającego zamknięcie perforacji wolnej ściany serca (okluder). Jak tłumaczył prof. Gąsior, w ten sposób zabezpieczony został ubytek wielkości półtora centymetra.

Przepływ krwi między lewą komorą a tętniakiem został zamknięty. Pacjent wciąż jednak był w stanie ciężkim, gdyż krew cofała się przez zastawkę mitralną,  dlatego konieczne było zaplanowanie kolejnego etapu zabiegu.

Klips, który ratuje życie
Było nim przeprowadzenie przezskórnego uszczelnienia zastawki mitralnej za pomocą systemu MitraClip - polegającego na leczeniu wady zastawki mitralnej wady za pomocą specjalnego klipsa. Został on wprowadzony do ujścia zastawki mitralnej poprzez układ żylny - żyłą udową, żyłą główną dolną, a następnie po nakłuciu przegrody międzyprzedsionkowej do lewego przedsionka. Zapinką zostały połączone centralnie płatki zastawki, zmniejszając stopień jej niedomykalności.

Pierwszy zabieg został wykonany w czwartej dobie od przyjęcia pacjenta, a drugi po dwóch kolejnych dobach. Dopiero po tym zabiegu u chorego wystąpiła poprawa kliniczna. Obecnie chory jest w stanie stabilnym, porusza się w obrębie sali.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH