Katowice: wdrażają telemonitoring pacjentów z niewydolnością serca Zestaw do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjenta FOT. Andrzej Wawok/PTWP

Telemonitoring u chorych z niewydolnością serca wdraża Górnośląskie Centrum Medyczne - Samodzielny Publiczny Szpitalu Klinicznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rozwiązanie pozwala na codzienne monitorowanie i zapisywanie m.in. ciśnienia tętniczego, czy EKG.

Program (w formie badań klinicznych) jest realizowany od kwietnia. Polega na ocenie jakości życia u chorych z niewydolnością serca ze wszczepionymi układami resynchronizującymi (tzw. CRT-D) przy wykorzystaniu urządzeń do monitorowania stanu zdrowia w domu pacjenta (telemonitoring).

Do programu zakwalifikowano 16 pacjentów, ostatecznie ma być ich stu: 50 korzystających z telemonitoringu oraz 50 obserwowanych przez lekarzy tradycyjnie.

Pacjenci będą dołączać do programu sukcesywnie, a obserwacja każdego z nich trwać będzie rok. Ale już w pierwszych tygodniach działania programu przyniósł on korzyść 75-letniemu choremu z rozpoznaną niewydolnością serca i napadowym migotaniem przedsionków, u którego pod koniec maja br., wszczepiono CRT-D.

Zastępca dyrektora ds. lecznictwa Górnośląskiego Centrum Medycznego prof. Krystian Wita, przekonywał na konferencji prasowej w czwartek (6 sierpnia), że telemedycyna umożliwia efektywne leczenie i monitorowanie pacjentów kardiologicznych, szczególnie "w dobie starzejącego się społeczeństwa".

- Unikatowość naszego eksperymentu medycznego polega na tym, iż zajęliśmy się szczególną grupą pacjentów - osobami z niewydolnością serca. Obecnie w Polsce skurczowa niewydolność serca dotyka ponad miliona osób. Takich osób w Polsce i na całym świecie jest coraz więcej, bo społeczeństwo się starzeje, długość życia się wydłuża - mówił prof. Wita.

Projekt badawczy pozwala na codzienne monitorowanie i zapisywanie szeregu parametrów życiowych takich jak m.in. temperatura ciała, ciśnienie tętnicze, puls, EKG, masa ciała.

Zakwalifikowany do programu pacjent korzysta w domu z systemu, na który składają się m.in. spersonalizowany tablet z zainstalowaną aplikacją (by dane były przypisywane do konkretnego pacjenta). W zestawie są też ciśnieniomierz i przenośne EKG.

- Urządzenia są połączone z tabletem bezprzewodowo, a pacjent, który używa zestawu realizuje proste komendy głosowe (instruowany jest przez tablet). Po 2-3 sekundach te wyniki widzi lekarz - powiedział Robert Janiec z Meditel sp. z o. o.

Tablet gromadzi nie tylko wyniki, zawiera też opcje takie jak m.in. "połącz z bliskimi", "połącz z lekarzem" oraz "profilaktyka" i "przypomnienia", by np. w odpowiednich porach wziąć leki.

Obecny na konferencji prasowej pacjent tłumaczył, że obsługa tych urządzeń nie jest trudna, jego zadanie polega na tym, by codziennie rano wysłać swoje wyniki oraz poinformować o samopoczuciu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH