Katowice: naukowcy o innowacyjnych metodach wykorzystania komórek macierzystych

W Górnośląskim Ośrodku Kardiologii w Katowicach 28 i 29 czerwca spotykają się partnerzy projektu ''Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie'', współfinansowanego z funduszy unijnych. Projekt realizowany jest przez pięć medycznych jednostek naukowych, które w kwietniy 2009 r. utworzyły konsorcjum.

Katowicki zjazd jest już szośtym spotkaniem partnerów projektu współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka pn. „Innowacyjne metody wykorzystania komórek macierzystych w medycynie” (POIG.01.01.02-00-109/09).

- Spotykamy się dwa razy w roku, tym razem w Katowicach. Z prozaicznej przyczyny, gdyż w Warszawie odbywa się mecz w ramach Euro 2012, ale bardzo mnie cieszy, że wszyscy konsorcjanci przyjechali do nas i możemy ich gościć - mówił portalowi rynekzdrowia prof. Michał Tendera, kierownik III Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, ordynator III Oddziału Kardiologi SPSK nr 7 SUM i koordynator projektu z ramienia SUM w Katowicach.

Konsorcjum naukowców
Projekt realizowany jest przez pięć jednostek, które w kwietniy 2009 r. utworzyły konsorcjum w składzie: Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz  Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

Celem projektu jest zaproponowanie nowych innowacyjnych rozwiązań wykorzystania komórek macierzystych w medycynie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia uczestniczących w projekcie zespołów.

Zespoły badawcze wchodzące w skład Konsorcjum odkryły kilka lat temu tzw. małe komórki macierzyste pochodzenia embrionalnego (ang. very small embryonic-like stem cells - VSELs), które stwarzają realną nadzieję na wykorzystanie ich w medycynie regeneracyjnej, jako źródła komórek pluripotencjalnych alternatywnego do komórek macierzystych pozyskiwanych z zarodków.

Stworzone Konsorcjum zajmuje się różnymi aspektami dotyczącymi biologii tych komórek, metod ich izolacji, ekspansji, modyfikacji, różnicowania i zwiększania potencjału regeneracyjnego. W konsekwencji zaproponuje nowatorskie metody lecznicze oparte o wykorzystanie VSELs w medycynie.

Zadaniem jest zbadanie biologii i możliwości ewentualnego zastosowania niezwykle atrakcyjnej populacji komórek, która została zdinetyfikowana przez grupę prof. Mariusza Ratajczaka z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Szczególną cechą tych komórek jest to, że one nie tylko wyglądają podobnie jak komórki embrionalne, ale także mają szereg cech biochemicznych, które mówią, że w istocie są to komórki embrionalne.

Największe nadzieje - w kardiologii
- Te komórki w warunkach poza organizmem, w eksperymencie zwierzęcym, dają się hodować do różnych komórek narządowych tj. komórki serca, trzustki, ośrodkowego układu nerwowego. Mamy przesłanki, żeby twierdzić, iż są to komórki, które mogą reperować uszkodzone narządy - wyjaśniał prof. Tendera.

Jako przykłady uszkodzeń podał ciężką chorobę niedokrwienną, gdzie nie ma możliwości udrożnienia żadnego naczynia i w której naukowcy chcieliby wyhodować nowe naczynia do obszaru, który jest niedokrwiony oraz zawał mięśnia sercowego, gdzie nowe komórki mięśnia sercowego mogłyby zastąpić bliznę pozawałową.

Jak powiedział prof. Tendera medycyna jest jeszcze dość daleko od takich dokonań, ale naukowcy mają nadzieję, że badania, które wykonują na poziomie eksperymentów zwierzęcych i zastosowania substratu komórkowego wzbogaconego w VSEL, pozwolą określić mechanizm, który pobudzi komórki podobne do embrionalnych do podziałów.

- Ale do podziałów, w kierunku w którym my chcemy, tak, by się rozwinęły np. w komórki sercowe, a nie komórki nowotworowe. Chcemy poznać mechanizmy, które uruchamiają proces jak i te, które powodują zastopowanie tego procesu, jeśli zmierza on w niewłaściwą stronę -  mówił szef katowickiej kliniki kardiologii.

Podkreślił, że obecnie badania nad komórkami macierzystymi uznane są za najbardziej obiecujący element medcyny XXI w.

- Mam nadzieję, że będzie to historia sukcesu. Najbardziej zaawansowane są badania nad komórkami macierzystymi w zakresie kardiologii. Serce było uznawane za narząd, który się nie regeneruje. W tej chwili wiemy, że się regeneruje i nadzieje związane z możliwością poprawy jego funkcji po zawale są olbrzymie - podkreślał prof. Michał Tendera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH