Kardiologia interwencyjna - trwały biznes czy "dziecko do bicia"?

Wycena procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej, w tym leczenia interwencyjnego ostrych zespołów wieńcowych jest w Polsce najniższa ze wszystkich krajów Unii Europejskiej - stwierdza prof. Paweł Buszman, przewodniczący Rady Nadzorczej American Heart of Poland S.A. - W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydajemy zaledwie 50% średniej kwoty przeznaczanej na ten cel w UE.

Dane dotyczące cen procedur wg systemu DRG zestawiono i opublikowano w European Heart Journal w styczniu br. (W. Quentine et al. Acutemyocardialinfarction and diagnosis-relatedgroups: patientclassification and hospitalreimbursment in 11 Europeancountries. EurHeartJ, Jan 30th, 2013.).

W przeliczeniu na jednego mieszkańca
Stosunkowo niska wycena tych procedur w Polsce pozwoliła na ich upowszechnienie i szeroką dostępność nowoczesnej terapii dla wszystkich zagrożonych chorych w Polsce.

Daje to naszemu krajowi wysoką pozycję i ocenę wyników leczenia zawału serca. Według Euro Health Consumer Index 2012 w Polsce najwyżej oceniona została właśnie łatwa dostępność do specjalistycznej pomocy chorego z bólem w klatce piersiowej oraz niska 30-dniowa śmiertelność w zawale serca.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca wydajemy zaledwie 50% średniej kwoty przeznaczanej na ten cel w UE. Koszt leczenia chorób sercowo-naczyniowych w Polsce wynosi 109 euro per capita, przy średnim koszcie europejskim (kraje UE) 212 euro per capita. Natomiast koszt per capita leczenia choroby wieńcowej w Polsce wynosi 24 euro przy średnim koszcie europejskim 40 euro (źródło: EuropeanCardiovascularDiseaseStatistics, Euroheart II, 2012 Edition, by EHN and ESC). Stanowi to ok. 17% naszego budżetu na ochronę zdrowia, podobnie jak w innych krajach, gdzie epidemiologia zagrożenia chorobami sercowo-naczyniowymi jest wysoka (np. w Estonii, Łotwie i Czechach).

Dzięki tym funduszom i nowoczesnej organizacji leczenia zawału serca w Polsce, śmiertelność spowodowana zawałem serca i chorobą wieńcową uległa znacznemu obniżeniu w okresie ostatnich 10 lat. Pomimo to śmiertelność z powodu chorób układu krążenia 1,5-2 razy przewyższa wskaźniki w takich krajach jak Niemcy, Francja czy Włochy.

Badania SWEDEN
Koszty leczenia zawału w okresie szpitalnym oraz przez następny rok po hospitalizacji doskonale obrazują wyniki badania SWEDEN w Szwecji. Koszty leczenia zawału w tym kraju są następujące:
• koszt pierwotnej angioplastyki w ostrej fazie zawału serca - 9 tys. USD (w Polsce ok. 3-4 tys. USD)
• koszt kolejnych etapów leczenia i rehabilitacji w okresie rocznym – 16 tys. USD
• Łącznie roczny koszt leczenia chorego po zawale serca w Szwecji wynosi ok. 25 tys. USD. Biorąc pod uwagę, że GDP (PPP) per capita jest tam tylko 1,5 razy wyższy niż w Polsce, powinniśmy oczekiwać, że na leczenie chorego z zawałem serca potrzebujemy w Polsce ok. 16 tysięcy USD (czyli ok. 50 tysięcy złotych).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH