Kardiologia: europejskie wytyczne i krajowe możliwości

Prof. Janina Stępińska, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego omawia dla portalu rynekzdrowia.pl najnowsze wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (European Society of Cardiology - ESC). Zostały one oficjalnie ogłoszone w sierpniu 2012 r. na kongresie w Monachium. - Polski kardiolog, chociaż doskonale przygotowany, nie zawsze ma możliwość wybrania preferowanej w zaleceniach opcji leczenia - zaznacza prezes PTK.

Rynek Zdrowia: - Jak obecnie wygląda dostępność Polaków do najnowszych terapii w świetle wytycznych ESC? Jak polska kardiologia wypada na światowym tle?
Prof. Janina Stępińska: - Polska kardiologia ma się dobrze. Nadal pozostajemy w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o leczenie ostrych zespołów wieńcowych, czyli zawałów serca. Jednak nie możemy realizować wszystkich najnowszych zaleceń Towarzystwa. W tym roku ukazało się kilka nowych zaleceń ESC. Część z nich uwzględnia najnowsze leki i najnowsze procedury.

My jesteśmy do tego przygotowani. Myślę tu o kardiologach, którzy mieliby leczyć według nowych zaleceń oraz przeprowadzać nowoczesne zabiegi zgodnie ze wskazaniem ESC. Natomiast nie wszystkie te innowacyjne leki i procedury już uzyskały akceptację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Ministerstwa Zdrowia. Dlatego nie wszystkie z nich są dostępne i są refundowane.

- Które z zaleceń, w Pani ocenie, należałoby pilnie wdrożyć w naszym kraju?
- Odniosę się do dwóch zaleceń. Pierwsze z nich dotyczy leczenia ostrych zespołów wieńcowych z uniesieniem odcinka ST, czyli zawałów serca. Podobnie, jak w poprzednich zaleceniach sprzed roku, które dotyczyły leczenia ostrych zespołów bez uniesienia ST, preferowane są nowe leki przeciwpłytkowe, które jeszcze w Polsce nie są dostępne. Owszem, są dostępne w większości oddziałów kardiologii interwencyjnej ale nie są refundowane dla pacjenta po wypisie.

Trudno więc, w takiej sytuacji, rozpoczynać leczenie tymi nowymi lekami, skoro pacjent nie ma zagwarantowanej kontynuacji terapii. Miesięczny koszt leczenia dla pacjenta wynosi bowiem w tej chwili kilkaset złotych.

Druga bardzo ważna kwestia, wynikająca z zaleceń, dotyczy leczenia migotania przedsionków, czyli profilaktyki udaru mózgu. Wiadomo, że pacjenci z migotaniem przedsionków zagrożeni są powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, z których najgroźniejszy jest udar mózgu. Nowe zalecenia ogłoszone w sierpniu tego roku mówią bardzo wyraźnie o tym, że preferowanymi lekami ze względu na ich skuteczność i bezpieczeństwo, są nowe doustne antykoagulanty. Ich skuteczność jest porównywalna z lekami starszej generacji, jednak bezpieczeństwo jest znacznie wyższe.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH