Kardiologia dziecięca i chirurgia priorytetami w medycynie Kardiologia dziecięca i chirurgia priorytetami w medycynie. Fot. PTWP

Kardiologia dziecięca i chirurgia ogólna znaleźć się mają na liście priorytetowych dziedzin medycyny. Przypomnijmy, że zakłada to projekt rozporządzania ministra zdrowia, który trafił właśnie do konsultacji publicznych.

Zgodnie z ustawą o zawodach lekarza i lekarza dentysty minister zdrowia może w drodze rozporządzenia określić priorytetowe dziedziny medycyny, kierując się potrzebami w zakresie realizacji świadczeń zdrowotnych.

Rezydenci, którzy wybierają te specjalizacje, otrzymują nieco wyższe wynagrodzenie.

Projekt zmienia zakres obecnie obowiązującego rozporządzenia z 20 grudnia 2012 r. w sprawie określenia priorytetowych dziedzin medycyny - dodaje do listy kardiologię dziecięcą i chirurgię ogólną oraz usuwa z niej neonatologię.

Według danych zawartych w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów Rzeczypospolitej Polskiej prowadzonym przez Naczelną Radę Lekarską lekarzy specjalistów w dziedzinie kardiologii dziecięcej jest 123. Brakuje ich w większości województw.

Resort zdrowia uważa, że przy obecnym stanie kadrowym nie ma możliwości poprawy opieki kardiologicznej wśród dzieci w wielu województwach. "Problem ten wynika z braku zainteresowania specjalizacją z kardiologii dziecięcej, zwłaszcza wśród młodych lekarzy. W sesji jesiennej 2014 r. tytuł specjalisty w kardiologii dziecięcej uzyskało 8 specjalistów" - podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.

Tymczasem - jak dodaje MZ - liczba noworodków ze złożonymi wadami serca zdiagnozowanymi prenatalnie jest coraz większa. Więcej też jest dzieci z wadami serca leczonymi wieloetapowo, wymagającymi wielokrotnych pobytów w placówkach ochrony zdrowia. Również populacja młodzieży i młodych dorosłych po leczeniu kardiochirurgicznym wymagających dalszej specjalistycznej opieki kardiologicznej systematycznie się zwiększa.

Z kolei lekarzy specjalistów w dziedzinie chirurgii ogólnej, pracujących w zawodzie, jest 8939, jednak średnia wieku chirurga w Polsce przekracza 55 lat. Według resortu zdrowia wielu przechodzi do innych specjalizacji. Dlatego - argumentuje MZ - konieczne jest umieszczenie chirurgii na liście priorytetowych dziedzin medycyny, by zachęcić młodych lekarzy do wyboru tej specjalizacji.

MZ szacuje, że wydatki na szkolenie specjalistów w dwóch nowych dziedzinach priorytetowych w 2016 r. wyniosłyby 1,5 mln zł; w skali 10 lat byłoby to 42,2 mln zł.

Jak poinformowano, obecnie 881 osób specjalizuje się w chirurgii ogólnej. W tym roku na postępowanie październikowe przyznano 285 miejsc rezydenckich oraz 50 miejsc pozarezydenckich, więc na 2016 r. pozostanie do wykorzystania 189 miejsc szkoleniowych. W stosunku do roku ubiegłego liczba miejsc szkoleniowych wzrosła o 69. Resort zakłada, że w kolejnych latach będzie także wzrastać o ok. 30 rocznie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH