Kardiolodzy zwracają uwagę, że AOTMiT spowalnia wdrażanie innowacji Dyskusja podczas warsztatów kardiologii interwencyjnej WCCI Warsaw. Fot. ELEVEN ZETT Productions

Kardiolodzy są zawiedzeni działalnością Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. - Brak regulacji prawnych sprawia, że na ocenę innowacji czeka się latami, aż te przestają być światowym trendem - mówił prof. Stanisław Bartuś ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

W podobnym tonie wypowiadali się inni uczestnicy 21. Edycji Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej w Warszawie (WCCI, 5 - 7 kwietnia).

Podkreślano, że proces wdrażania nowych technologii - rozumianych nie tylko jako innowacyjne leki, ale również jako urządzenia medyczne, które pozwalają ratować życie pacjentów - jest wieloetapowy i czasochłonny.

- Pacjenci od wielu lat oczekują na refundację leków czy urządzeń, które po okresie przedłużającego się opiniowania bardzo często przestają być innowacyjne, bo już dawno zastąpione są nowszymi - stwierdził profesor Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie i dyrektor WCCI Warsaw.

Jego zdaniem dobrym rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie w kardiologii programów terapeutycznych, które wzorem onkologii pozwolą usystematyzować grupy pacjentów i podzielić technologie w ramach określonych potrzeb.

Rozwiązanie w tej kwestii zaproponował podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Łukasz Szumowski, profesor kardiologii.

- Mam nadzieję, że kiedyś uda nam się wprowadzić taką agencję, jakie funkcjonują w innych krajach w Europie, która zajmie się badaniami - powiedział Łukasz Szumowski.

- Dzięki temu nie będziemy musieli się opierać wyłącznie na badaniach firm farmaceutycznych i bardzo ogólnych badaniach europejskich. Ideałem byłoby gdybyśmy mieli możliwość współfinansowania pewnych produktów, na przykład z ubezpieczeń. Pacjent mógłby współuczestniczyć we wprowadzaniu innowacyjności leku - przekonywał.

W Polsce jest natomiast Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. - Jednak brak regulacji prawnych sprawia, że na ocenę innowacji czeka się latami, aż te przestają być światowym trendem - zauważył prof. Stanisław Bartuś z II Kliniki Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Jeśli chodzi o nowe leki, to tu ścieżka jest dość jasno określona - wiadomo, ile to ma trwać. W sprawie nowych technologii nie ma regulacji czasowych. Dlatego wprowadzenie nowych technologii zajmuje dużo czasu. Np. są nowe technologie związane z balonami uwalniającymi lek, które oczekują na ocenę AOTMiT, a my walczymy od kilku lat o uzyskanie wprowadzenie tych leków, mimo iż wykorzystujemy je w leczeniu od dłuższego czasu - powiedział Stanisław Bartuś i dodał, że Agencja nadal nie wypowiedziała się co ich oceny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH