Kardiolodzy: leczenie zabiegowe bardzo skuteczne w terapii OZW FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) potwierdzają, że diagnostyka i zabiegi kardiologii interwencyjnej są najlepszym i najskuteczniejszym sposobem leczenia pacjentów w ostrych zespołach wieńcowych, m.in. w zawale serca i niestabilnej dławicy piersiowej oraz przewlekłej chorobie wieńcowej.

Jak przekonują eksperci, wzrost ilości wykonywanych koronarografii oraz zabiegów angioplastyki wieńcowej zdecydowanie przyczynił się do obniżenia śmiertelności z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

25 lat systemu opieki kardiologicznej
Rozwój i upowszechnienie technologii medycznych zmieniły nieodwracalnie oblicze kardiologii w naszym kraju.

Jak stwierdza prof. Marek Gierlotka, przewodniczący-elekt Sekcji Intensywnej Terapii Kardiologicznej i Resuscytacji PTK,  konsultant wojewódzki w dziedzinie kardiologii, jest to efekt budowania polskiej kardiologii przez wiele ostatnich lat dzięki inicjatywom, zaangażowaniu i wysiłkowi licznych lekarzy i dyrektorów, które nie byłyby możliwe bez stworzenia mechanizmów logistycznych i wsparcia finansowego ze strony Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia:

- Dziś praktycznie każdy chory z zawałem serca może być i jest leczony za pomocą angioplastyki z implantacją stentu. Prowadzony od lat Ogólnopolski Rejestr Ostrych Zespołów Wieńcowych PL-ACS, jak i ostatnie analizy z Rejestru AMI-PL jednoznacznie udowodniły, iż przezskórne interwencje wieńcowe istotnie zmniejszyły liczbę zgonów, ponownych zawałów, jak również ponownych hospitalizacji z powodu niewydolności serca - zaznacza prof. Gierlotka.

Dodaje: - Nie do pomyślenia jest obecnie, aby chory z zawałem, który kwalifikuje się do leczenia zabiegowego, nie trafił do któregoś ze 160 ośrodków z 24-godzinnym dyżurem interwencyjnym - mówi

Potwierdza to prof. Grzegorz Opolski, kierownik I Katedry I Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Jak wyjaśnia poprawa skuteczności terapii ostrych zespołów wieńcowych i prewencji nagłego zgonu sercowego w ostatnich 20 latach związana jest przede wszystkim z postępem, jaki dokonał się w kardiologii naprawczej.

Znalazło to wyraz w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, które zalecają leczenie zabiegowe, jako postępowanie pierwszego wyboru na podstawie wiarygodnych badań klinicznych i rejestrów obserwacyjnych.

Najlepsze efekty dają zabiegi
Z kolei prof. Stefan Grajek, kierownik I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uważa, iż interwencyjne leczenie chorych z chorobami serca i naczyń to obecnie metoda z wyboru dla chorych o największym ryzyku zgonu okołooperacyjnego. Daje im bowiem szanse na przeżycie. Zgadzają się z nim inni wybitni kardiolodzy.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH