Kardiolodzy czekają na opiekę koordynowaną Mimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia nadal nie wdrożono programu opieki koordynowanej nad pacjentem z zawałem mięśnia sercowego. FOT. PTWP

Według danych GUS ludności Polski, wynosząca dziś ok. 38 mln osób, w 2050 r. zmniejszy się o 3 mln osób. Na to opieka kardiologiczna powinna się odpowiednio przygotować - pisze Rzeczpospolita.

Za kurczącą się liczbę ludności odpowiada ujemny przyrost naturalny i nadumieralność Polaków, głównie z powodu chorób sercowo-naczyniowych (45 proc. zgonów) i nowotworowych (24–25 proc.)

Kardiolodzy uczestniczący w "Debacie o polskiej kardiologii" podkreślali, że aby poprawić stan zdrowia Polaków konieczny jest powrót do Narodowego Programu Profilaktyki Chorób Serca. Niezbędne jest wczesne wykrywanie chorób krążenia, by zapobiegać niewydolności serca. Należy też wzmacniać program leczenia zawału serca.

Eksperci zwrócili też uwagę na to, że mimo zapewnień Ministerstwa Zdrowia nadal nie wdrożono programu opieki koordynowanej nad pacjentem z zawałem mięśnia sercowego.

Wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda tłumaczył, że wprowadzenie programów opieki skoordynowanej wymaga zmian rozporządzeń koszykowych.

Z kolei prezes NFZ Andrzej Jacyna zapewnił, że Fundusz jest przygotowany do wprowadzenia kilku programów, ale brakuje zapisów ustawowych, które by to umożliwiły. Chodzi między innymi o skoordynowanie współpracy między AOS a POZ, co pozwoli odciążyć specjalistów od przypadków przewlekłych.

Uczestnicy debaty zgodzili się, że bez wzrostu nakładów finansowych, wprowadzenia nowoczesnych technologii, również telemedycznych, a także refundacji nowoczesnych leków nie da się zapewnić polskim pacjentom odpowiedniej opieki kardiologicznej.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH