Jest prototyp pierwszego polskiego biodegradowalnego stentu Zespół z Centrum Badawczo-Rozwojowego AHP pracujący nad polskim stentem biodegradowalnym; FOT. AHP

Młodzi naukowcy z Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland (CBR AHP) z sukcesem dokonali implantacji pierwszych prototypów pierwszego polskiego całkowicie biodegradowalnego stentu do tętnic wieńcowych świni.

Projekt pod nazwą "Apollo" realizowany jest w ramach grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju "Strategmed" przez konsorcjum podmiotów, których liderem jest CBR AHP, a współwykonawcami polska firma Balton, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Wydział Mechaniczny Wojskowej Akademii Technicznej oraz firma Innovations for Heart and Vessels.

Głównym celem programu "Apollo" jest stworzenie pierwszego polskiego, całkowicie biodegradowalnego, uwalniającego lek stentu do naczyń wieńcowych o cienkim profilu przęsła. Stent taki zachowuje się w sposób bardziej naturalny i goi się lepiej niż dostępne obecnie na rynku stenty o grubym profilu przęsła, przez co jest znacznie lepiej tolerowany przez żywy organizm.

- Nasz stent jest tzw. kopolimerem, co nadaje mu większą wytrzymałość i dzięki temu może być nieco cieńszy. Naturalnie się rozszerza i jest bardziej elastyczny niż stenty metaliczne, a proces jego wchłaniania do organizmu jest bardziej kontrolowany. Po około 2 latach, po spełnieniu zadania, jakim jest udrożnienie naczynia i uwolnienie leku, nie pozostawi żadnego śladu w ciele pacjenta. Daje to duże nadzieje na minimalizację ryzyka późnych powikłań takich jak zakrzepica czy zawał serca u ludzi - tłumaczy doc. Piotr Buszman, Kierownik Programu "Apollo", wicedyrektor ds. badań przedklinicznych CBR AHP.

- Prototyp wszczepionego w ramach badań przedklinicznych stentu powstał w rekordowo krótkim czasie zaledwie 9 miesięcy od podpisania umowy konsorcjum. Udało się wyprzedzić zakładany harmonogram. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego osiągnięcia.- dodał Buszman.

Badania na modelu tętnic wieńcowych świni domowej to pierwszy ważny krok milowy w badaniu, które w kolejnych fazach skupi się na dopracowywaniu architektury stentu, kontrolowalności jego wchłaniania do organizmu i uwalniania leku. Jeśli testy w modelu zwierzęcym dadzą pozytywne rezultaty, będzie można zacząć planować badania kliniczne, a po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu, ich seryjną produkcję i wprowadzenie na rynek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH