Jacyna: kompleksowa opieka kardiologiczna po zawale - od czerwca Andrzej Jacyna wyjaśniał, że POZ nie odciąży jeszcze kardiologii, ponieważ wciąż nie jest to tego przygotowany zarówno kadrowo, jak i merytorycznie. Fot. Flickr/Helge V. Keitel (CC BY 2.0)

W czerwcu br. najprawdopodobniej uruchomiona będzie kompleksowa opieka kardiologiczna dla osób po zawale serca - zapowiedział w środę (5 kwietnia) p.o. prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas XXI warszawskiej konferencji poświęconej kardiologii interwencyjnej (WCCI).

Prezes Andrzej Jacyna poinformował, że kontraktowanie usług w zakresie kompleksowej kardiologii interwencyjne powinno rozpocząć się za kilka tygodni, jak tylko uzgodnione w tej sprawie rozporządzenie zostanie ostatecznie zatwierdzone przez ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.

- Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie dostępu chorego do kardiologa i rehabilitacji kardiologicznej w pierwszym roku po zawale serca w ramach skoordynowanej opieki ambulatoryjnej - powiedział p.o. prezes Narodowego Fundusz Zdrowia. Dodał, że na kompleksową opiekę kardiologiczną przeznaczone zostaną dodatkowe środki finansowe.

Andrzej Jacyna podkreślił, że obecnie tylko niektórzy pacjenci po zawale poddawani są rehabilitacji kardiologicznej i zbyt długo czekają na wizytę u kardiologa, czego skutkiem jest zbyt duża ich śmiertelność w pierwszym roku po ataku serca. Z przedstawionej na konferencji Narodowej Bazy Danych Zawałów Serca w latach 2009-2012 wynika, że w pierwszym roku po zawale umiera około 20 proc. chorych.

Rehabilitacja - teraz najważniejsza
Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie prof. Mirosław J. Wysocki wyjaśniał, że w naszym kraju dochodzi rocznie do 170-180 tys. zawałów serca, a śmiertelność szpitalna nie przekracza 6-7 proc. Pozostałe zgony przypadają na okres poszpitalny, kiedy chory wraca do lekarza rodzinnego i wiele miesięcy czeka na wizytę u kardiologa.

Prof. Piotr Jankowski z I Kliniki Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego CM UJ w Krakowie przyznał, że obecnie jedynie co czwarty pacjent po zawale objęty jest rehabilitacją kardiologiczną. Podkreślił również, że kardiolog lepiej potrafi opiekować się zawałowcem aniżeli lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. - Pod opieką kardiologa jego rokowania poprawiają się o 20-30 proc. w porównaniu do lekarza rodzinnego - dodał.

Dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślił, że kompleksową opiekę kardiologiczną po zawale od wielu lat zapewniały już duże ośrodki kardiologiczne. - Nowy, bardzo potrzebny projekt, ma doprowadzić do tego, żeby była ona gwarantowana również w innych placówkach na terenie kraju, pytanie tylko, ile takich placówek powstanie - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH