IX Forum Rynku Zdrowia: problemem opieka po interwencji kardiologicznej

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce liczba zabiegów przywracających właściwy rytm serca - m.in. ablacji i wszczepiania kardiowerterów-defibrylatorów - wzrosła trzykrotnie. - Problemem jednak pozostaje dostęp do opieki po interwencji kardiologicznej - mówił Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Centrum Chorób Serca podczas sesji "Kardiologia - wyzwania i możliwości" na IX Forum Rynku Zdrowia.

Kalarus zwracał uwagę, że wzrost liczby pacjentów kardiologicznych z implantowanymi urządzeniami pociąga za sobą problem zapewnienia im dalszej wysokospecjalistycznej opieki.

- Trzeba pamiętać, że leczenie tych pacjentów nie kończy się w chwili wszczepieniu urządzenia. W dalszym czasie wymagają oni opieki w poradniach specjalistycznych, najlepiej by ta odbywała się w tych samych ośrodkach, w których wykonano zabieg. Wszczepione urządzenia muszą być systematycznie kontrolowane. Nierzadko bowiem trzeba je wymieniać, np. wskutek wyczerpania baterii, czy wystąpienia powikłań - wyjaśniał. 

Specjalista zwracał uwagę, że obecnie jedyną z nielicznych technik, które dają realne szanse na całkowite wyleczenie jest ablacja. - To dziedzina bardzo ważna, a w Polsce ten kierunek rozwija się bardzo wolno - mówił. 

Jak podkreślał nakłady poniesione  na ablacje zwracają się w ciągu dwóch lat. - Dlatego tak ważne jest propagowanie tej metody. Dziś jednak mamy taką sytuację, że pacjent w kolejce  na takie świadczenie czeka niekiedy dwa lata. Po takim czasie zaś zastosowanie ablacji traci sens - zaznaczał profesor.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH