Glikemia na czczo w zakresie norm a występowanie zaburzeń sercowo-naczyniowych

Cukrzyca i nieprawidłowa tolerancja glukozy wiążą się z większym ryzykiem rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Jednakże nie jest jasne czy na podstawie poziomów glikemii u osób niecierpiących na cukrzycę można szacować ryzyko sercowo-naczyniowe.

Głównym celem naukowców z Center for Autoimmune Diseases, Sheba Medical Center, Tel Hashomer, Izrael, była odpowiedź na pytanie czy poziom glikemii na czczo jeszcze w zakresie normy wiąże się już ze zwiększonym ryzykiem rozwoju zaburzeń układu sercowo-naczyniowego wśród osób zdrowych.

Do badania zakwalifikowano blisko 11 tysięcy mężczyzn i kobiet zarejestrowanych w Preventive Medicine of Sheba Medical Center. U pacjentów wykonano badanie fizykalne, uzyskano informacje dotyczące historii chorób oraz dotyczące stylu życia oraz pobrano próbki krwi do laboratoryjnych oznaczeń. Finalnie do badania włączono pacjentów, u których poziom glukozy na czczo był poniżej 100 mg/dl.

Drugą grupę pacjentów stanowiły osoby ze glikemii na czczo między 100 a 125 mg/dl. Pacjentom wykonano próbę wysiłkową w celu oceny obecności choroby niedokrwiennej serca. Do badania włączono chorych niewykazujących choroby układu sercowo-naczyniowego. Punktem pierwotnym było wystąpienie choroby naczyń wieńcowych oraz choroby naczyń mózgowych.

Podczas ponad czteroletniej obserwacji odnotowano 1119 przypadków choroby układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowa analiza wykazała, że grupa pacjentów z wysokim prawidłowym poziomem glikemii (95 – 99 mg/dl) była obarczona większym ryzykiem rozwoju choroby układu krążenia w porównaniu z populacją pacjentów z poziomem glukozy w surowicy krwi nie przekraczającym 80 mg/dl (HR = 1.53, p<0.001).  

Skorygowanie uzyskanych wyników o wiek, płeć, wywiad rodzinny, choroby układu krążenia, ciśnienie tętnicze, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów, leczenie farmakologiczne, poziom tri glicerydów oraz cholesterolu LDL i HDL w surowicy krwi pozwoliło na stwierdzenie, że nawet w zakresie prawidłowych wartości glikemii na czczo istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.

Autorzy badania konkludują, że zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu krążenia jest silnie i niezależnie związane z poziomem glukozy w surowicy krwi na czczo w zakresie normy. Ich zdaniem poziom glikemii na czczo może być pomocny w identyfikacji zdrowych osób, u których występują wczesne zaburzenia metaboliczne, będących w grupie zwiększonego ryzyka sercowo-naczyniowego przed progresją do stanu przedcukrzycowego i przed rozwojem pełnoobjawowej cukrzycy.

Oprac. dr n. med. Maciej Chałubiński

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22795290
Am Heart J. 2012 Jul;164(1):111-6.
Fasting glucose levels within the high normal range predict cardiovascular outcome

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH