GUS: na serce częściej chorują kobiety i mieszkańcy miast GUS: na serce częściej chorują kobiety i mieszkańcy miast. Fot. Archiwum

Głównymi przyczynami zgonów w Polsce są choroby układu krążenia i nowotwory, na które umiera aż 70 proc. osób - poinformował GUS. Na serce częściej chorują i umierają kobiety oraz mieszkańcy miast.

Najwięcej zgonów z przyczyn kardiologicznych notują województwa: świętokrzyskie (59 proc.), podkarpackie (57 proc.) i lubelskie (57 proc.).

Z najnowszego opracowania GUS pt. Zachorowalność i umieralność na choroby układu krążenia a sytuacja demograficzna Polski wynika, że choroby układu krążenia (ChUK) są zdecydowanie największym zagrożeniem życia w Polsce, a tym samym stanowią najważniejszą przyczynę umieralności. Od szeregu lat blisko połowa wszystkich zgonów w naszym kraju spowodowana jest ChUK. Trzecią grupą przyczyn są urazy i zatrucia (ok. 6 proc. wszystkich zgonów).

Jednocześnie, jak podaje GUS, od kilku lat obserwuje się poprawę w tym zakresie, tj. spadek częstości zgonów z tej przyczyny - w 2013 r. choroby układu krążenia były powodem prawie 46 proc. wszystkich zgonów, podczas gdy w pierwszej połowie lat 90-tych stanowiły ok. 52 proc. ogółu (na początku tego stulecia - prawie 48 proc.).

W 2013 r. z przyczyn kardiologicznych zmarło w Polsce ponad 177 tys. osób, co stanowiło 45,8 proc. wszystkich zgonów, tj. na każde 100 tys. ludności kraju 461 osób zmarło w wyniku schorzeń układu krążenia.

Choroby układu krążenia częściej dotykają kobiet, także umieralność wskutek tych schorzeń jest zdecydowanie wyższa niż wśród mężczyzn. W 2013 r. w wyniku przyczyn z zakresu ChUK zmarło 95 tys. kobiet, co stanowiło 51 proc. wszystkich ich zgonów (w 1990 r. udział ten wynosił ok. 57 proc., a w 2000 r. - 53 proc.). Wśród mężczyzn odsetek jest o ok. 10 punktów procentowych mniejszy i wynosił: w 2013 r. - ok. 41 proc. (82,5 tys. zgonów), w 1990 r. - 48 proc. oraz w 2000 r. - 43 proc.

Więcej: www.kurier.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH