Estonia: polscy kardiolodzy prezentują możliwości wirtualnej rzeczywistości Fot. materiały prasowe

18-19 lipca 2017 roku w Estonian History Museum w Tallinie znany krakowski kardiolog prof. Dariusz Dudek i firma MedApp z Krakowa zaprezentowali zastosowanie rozszerzonej rzeczywistości w kardiologii.

"Aplikacja na okulary HoloLens już rewolucjonizuje postrzeganie edukacji dla młodych adeptów kardiologii. Będzie dla nich niczym symulator lotu dla pilotów. Przede wszystkim wpływa też na planowanie zabiegów kardiologicznych i kardiochirurgicznych pokazując realny obraz serca zbudowany na podstawie badań tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego" - czytamy w nadesłanej informacji.

Konferencja w Tallinie koncentrowała się m.in. na cyfrowej transformacji zdrowia, zastosowaniu opieki wirtualnej oraz optymalizacji procesów klinicznych. Jednym z prelegentów był koordynator kampanii "Stawka to Życie. Zastawka to życie" prof. Dariusz Dudek, Kierownik II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Prezentacja na konferencji dotyczyła zastosowania wirtualnej rzeczywistości okularów HoloLens w zabiegach kardiologicznych, edukacji oraz międzynarodowych konsultacji w czasie rzeczywistym.

- Obraz tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego jest załadowany do aplikacji i przetworzony na rzecz rekonstrukcji obrazu trójwymiarowego, ale w technice hologramu. Daje to operatorowi poczucie wglądu w serce człowieka. Chirurg jest jakby wewnątrz organizmu. Jest ono niezwykle pomocne przy planowaniu zabiegów. Załadowanie hologramów pozwala obejrzeć drogę dojścia do uszkodzonej struktury serca. Pozwala zaplanować umieszczenie zastawki w odpowiednim miejscu, a także ocenić, czy odpowiednia proteza nie upośledzi nam napływu do tętnic w sercu - tłumaczył prof. Dariusz Dudek.

Zdaniem eksperta technologia HoloLens w medycynie przyczyni się do bardzo szybkiego udoskonalania operacji i zabiegów wykonywanych na ludzkim sercu. Będzie można wykonywać je skuteczniej, częściej i przez wykwalifikowanych lekarzy. A pacjenci zyskają dostęp do najnowocześniejszych zabiegów na świecie. Już dziś pozwoliła ona na zdalną diagnostykę wad zastawki.

-   Udowodniliśmy, że na kilku Hololensach jest możliwość oglądania równoczasowego tego samego obrazu, dlatego konsultanci mogą pracować w różnych częściach świata na tym samym obrazie. To dla nas, kardiologów, niezwykle ważne przy wyborze najlepszych dla danego pacjenta metod postępowania.  Kolejny etap jest taki, aby stworzyć bibliotekę baz danych dostępnych dla operatorów na podstawie realnie przeprowadzonych zabiegów, gdzie system będzie podpowiadał, które rozwiązania są najlepsze - tłumaczy prof. Dudek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH