KARDIOLOGIA

Serce lubi wysiłek dynamiczny, np. nordic walking, bieganie i pływanie, a niewskazane są ćwiczenia statyczne i izometryczne wzmacniające mięśnie, np. podnoszenie ciężarów – przekonuje kardiolog dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej. Aktywność fizyczną najlepiej rozłożyć na cały dzień.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, żeby być aktywnym fizycznie co najmniej pięć razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut. Oznacza to, że na wysiłek fizyczny należy przeznaczyć tygodniowo przynajmniej 150 minut. Jednak nie wszystkie ćwiczenia są korzystne dla serca.
Dr hab. Ewa Jędrzejczyk-Patej z Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego podkreśla, że serce preferuje wysiłek dynamiczny, czyli taki jak bieganie i pływanie oraz nordic walking, czyli marsz z wykorzystaniem kijków angażujący większość mięśni. - Warto spróbować także jazdy na rowerze, ćwiczyć na basenie oraz uprawiać taniec - o ile tylko kondycja na to pozwala - dodaje.
Według niej niewskazane są ćwiczenia statyczne i izometryczne wzmacniające mięśnie, na przykład podnoszenie ciężarów. Zdaniem specjalistki, która pracuje w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, taki trening nie wpływa na zwiększenie wydolności organizmu i poprawę kondycji fizycznej, wpływa głównie na zwiększenie masy mięśniowej.
- W niektórych przypadkach - ostrzega - może prowadzić do przerostu mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego czy też nasilenia epizodów arytmii. Jako kardiolodzy takim wysiłkom mówimy: nie".
Wiele osób zastanawia się, czy warto korzystać z siłowni, czy lepiej jednak być aktywnym fizycznie na wolnym powietrzu. Dr hab. med. Jędrzejczyk-Patej uważa, że zależy to od tego, jakie chcemy uprawiać ćwiczenia. - Siłownia jest zalecana, jeśli zdecydujemy się na wysiłek dynamiczny, z wykorzystaniem bieżni, roweru stacjonarnego czy steppera. Trzeba także pamiętać, że wysiłek musi być dostosowany do ogólnej kondycji organizmu - podkreśla.
Przed ćwiczeniami warto zastosować rozgrzewkę. - Rozgrzewka jest konieczna, aby rozgrzać mięśnie i rozruszać stawy. Dobrze, by trening obejmował poszczególne fazy: rozgrzewki, treningu właściwego i rozluźnienia, z ćwiczeniami rozciągającymi i relaksacją - wyjaśnia kardiolog.
Należy również stopniować intensywność wysiłku, szczególnie wtedy, gdy mieliśmy dłuższą przerwę w ćwiczeniach. - Dopiero przy regularnym uprawianiu sportu warto systematycznie zwiększać intensywność treningu - wielki intensywny "zryw" w przypadku początkujących może spowodować groźne kontuzje i przeciążenie organizmu. Nie warto ryzykować, bo rehabilitacja może być długa i męcząca - ostrzega specjalistka.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
CZYTAJ TAKŻE
- 05:55 Eksperci: genetyka to przyszłość medycyny, ale za mało w nią inwestujemy
- CZ, 21:04 Łomża: kontrowersyjna była posłanka wróciła do pracy w szpitalu
- CZ, 20:20 Maciej Niedźwiecki pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. opieki paliatywnej
- CZ, 20:03 SUM: otwarto edukacyjną salę podań leków dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym
- CZ, 19:02 SMA: sukcesy w terapii, ale czekamy jeszcze na przesiew noworodków i opiekę koordynowaną
- CZ, 18:32 MZ opublikowało nową listę leków zagrożonych brakiem dostępności
- CZ, 18:02 Pomorskie: szpitale marszałkowskie uzgodniły z NFZ wartość ryczałtu na 2020 r.
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 3 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 4 Rada Programowa HCC 2020: poprawa zdrowia Polaków wymaga współpracy kilku ministerstw
- 5 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
- 6 Sejm ekspresowo zdecydował o przesunięciu z budżetu 2 mld zł na NFZ
- 7 MZ: prof. Piotr Czauderna rezygnuje ze stanowiska prezesa Agencji Badań Medycznych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych