KARDIOLOGIA

Choć leczenie interwencyjne ostrego zespołu wieńcowego w Polsce stoi na najwyższym światowym poziomie, eksperci dostrzegają istotne obszary wymagające poprawy. Jednym z nich jest stosowanie nowoczesnej terapii przeciwpłytkowej - od etapu podania terapii w karetce pogotowia ratunkowego do kontynuacji leczenia po wypisie pacjenta ze szpitala.
O tym, dlaczego pomimo dostępności leków, w Polsce nie są stosowane terapie z najwyższej klasy zaleceń naukowych, w marcu w Warszawie dyskutowali eksperci w trakcie debaty w ramach Dorocznej Wiosennej Konferencji w Dziedzinie Medycyny Ratunkowej i Kardiologii.
Jak przekonywał prof. Adam Witkowski, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie, lekarze rozpoczynając leczenie pacjentów z ostrym zawałem serca w sposób właściwy i nowoczesny, nie mają narzędzi, by móc zaoferować chorym leczenie na tym samym właściwym, zgodnym z wytycznymi naukowymi i nowoczesnym poziomie na kolejnych etapach terapii.
W czasie debaty dyskutowano o nowoczesnej terapii przeciwpłytkowej - dostępnych w Polsce możliwościach i barierach w ich stosowaniu. Mówiono o uwzględnionych w aktualnych wytycznych naukowych antagonistach receptora P2Y12 - prasugrelu i tikagrelorze. Pierwszy z preparatów w zasadzie nie jest w Polsce dostępny, drugi jest na wyposażeniu karetek, szpitali i na stanach aptek.
- W kontekście zaleceń naukowych trzeba brać pod uwagę, że nawet, jeżeli preparat jest dostępny w karetkach, oddziałach kardiologii interwencyjnej czy w ogóle w szpitalu, to zalecenia mówią także o postępowaniu w dłuższym okresie, a nie tylko o doraźnym zastosowaniu tej terapii - mówił prof. Witkowski.
Jak wskazywał, najnowsze wytyczne naukowe mówią o tym, by kurację antagonistą receptora P2Y12 w połączeniu z kwasem acetylosalicylowym kontynuować przez rok. Problem w tym, że dostępny w Polsce nowoczesny lek z tej grupy nie jest refundowany - mimo że posiada najwyższą, I klasę zaleceń. Dodał, że pacjentom, o których wiadomo, że nie będą w stanie kontynuować leczenia tikagrelorem, podaje się zatem lek starszej generacji (klopidogrel).
Jak zaznaczył, Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca jego stosowanie jedynie wtedy, kiedy z jakichś przyczyn nie można podać nowych i bardziej skutecznych antagonistów receptora P2Y12.
- Jako klinicyści, konsultując w teletransmisji z zespołem ratunkowym chorego z ostrym zawałem serca z uniesieniem odcinka ST, jeśli tylko tikagrelor jest dostępny w karetce, zalecamy jego podanie. Jeśli przed konsultacją chory dostał lek starszej generacji, możemy mu podać tikagrelor dodatkowo - wiemy, że nawet w skojarzeniu rozwinie swoje działanie z korzyścią dla chorych - podkreślał prof. Witkowski
Jego zdaniem paradoks polega na tym, że rozpoczynając leczenie pacjentów z ostrym zawałem serca w sposób właściwy i nowoczesny, lekarze nie mają narzędzi, by móc zaoferować leczenie na tym samym właściwym, zgodnym z wytycznymi naukowymi i nowoczesnym poziomie na kolejnych etapach terapii.

CZYTAJ TAKŻE
- 13:01 Szpitale "przechowalnią" seniorów w czasie świąt. Lekarz: to powszechne
- 12:42 Wielkopolska: pracownicy szpitali nie chcą połączenia
- 12:19 Lublin: w szpitalu doszło do zakażenia gronkowcem podczas operacji
- 12:00 Kędzierzyn Koźle: neurologia w szpitalu powiatowym wznawia działanie
- 11:38 Gdańsk: planowane są usprawnienia w funkcjonowaniu UCK
- 11:12 Łódź: 200 tys. zł dla ICZMP na remont sal w Klinice Neurochirurgii
- 10:52 Od września do grudnia z objawami grypy do lekarza trafiło na Mazowszu ponad 241 tys. osób
- 1 Sondaż CBOS: strażak i pielęgniarka wygrywają w rankingu prestiżu zawodów
- 2 Głos matek: do szpitali, urzędników i mediów trafią wyniki ankiet rodzących z całego kraju
- 3 Badania kliniczne: jest program, będzie ustawa. Otwieramy nowy rozdział?
- 4 Jest kolejny wyrok bezwzględnego pozbawienia wolności za napaść na ratowników medycznych
- 5 Rotawirusy, czyli poważny problem, który możemy i powinniśmy rozwiązać
- 6 Jest oczekiwany projekt ustawy o zawodzie ratownika medycznego. Ratownicy będą mieli samorząd
- 7 Spożywanie posiłków w 10-godzinnym "oknie żywieniowym" przynosi dobre efekty zdrowotne
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych