Eksperci: telemedycyna pozwala wcześniej wykryć arytmię serca W monitorowaniu migotania przedsionków pomocne mogą być bezpłatne aplikacje na smartfona. Fot. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Arytmię serca, w tym grożące udarem mózgu migotanie przedsionków, można wcześniej wykryć dzięki aplikacjom na smartfona - w piątek (24 marca) eksperci na konferencji prasowej w Warszawie.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się z okazji konferencji kardiologów pt. "Arythmix - migotanie przedsionków". Jednym z tematów obrad było wykorzystanie telemedycyny w kardiologii oraz profilaktyka i leczenie migotania przedsionków, na które cierpi co najmniej 600-700 tys. Polaków.

Prof. Maria Trusz-Gluza z Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach podkreśliła, że jednym z najgroźniejszych powikłań migotania przedsionków jest niedokrwienny udar mózgu.

- Ta arytmia zwiększa ryzyko tych udarów aż pięciokrotnie, są one szczególnie niebezpieczne, aż 61 proc. dotkniętych nimi osób umiera w ciągu roku - powiedziała.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że migotanie przedsionków odpowiada za 25-30 proc. niedokrwiennych udarów mózgu. Inne groźne powikłania tej arytmii to zawał, niewydolność serca i zaburzeń poznawczych (na skutek przejściowego niedokrwienia mózgu nazywane mini udarem - przyp. PAP).

- Migotanie przedsionków to bardzo szybka i nieskoordynowana praca przedsionków mięśnia sercowego, które prawie się wtedy nie kurczą. Skutkiem tego jest zaleganie znajdującej się w nich krwi, w której mogą powstać skrzepliny - wyjaśniała prof. Trusz-Gluza.

Jeśli skrzepliny przedostaną się do krwiobiegu, z prądem krwi mogą dotrzeć do tętnic mózgowych, zatkać i je wywołać niedokrwienie mózgu, czyli udar.

Objawami migotania przedsionków są osłabienie i zmęczenie, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenie, niepokój i lęk. Trzeba wtedy zmierzyć tętno aparatem do mierzenia ciśnienia krwi lub przykładając palec.

- U niektórych osób arytmia ta nie wywołuje odczuwalnych dolegliwości, jest to tzw. nieme migotanie przedsionków. U tych osób udar mozgi może być pierwszym objawem migotania przedsionków - podkreślił kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu prof. Zbigniew Kalarus.

Kierownik Kliniki Kardiologii Interwencyjnej i Zaburzeń Rytmu Serca Katedry Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Andrzej Lubiński powiedział, że w monitorowaniu migotania przedsionków pomocne mogą być bezpłatne aplikacje na smartfona.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH