Eksperci: polska kardiologia jedną z lepszych w Europie

Polska kardiologia należy do jednych z najlepszych w Europie - przekonywali specjaliści na konferencji prasowej w Warszawie, zorganizowanej z okazji 60-lecia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (PTK).

Prof. Michał Tendera ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powiedział, że Polska jest jednym z liderów kardiologii inwazyjnej w Unii Europejskiej. Pod względem dostępności do angioplastyki, stosowanej w tzw. ostrych zespołach wieńcowych, wyprzedzamy takie kraje jak Wielka Brytania, Francja i Holandia. Leczeniem tym objętych jest aż 90 proc. wszystkich Polaków z ostrym zawałem serca.

- Stale spada w naszym kraju śmiertelność szpitalna z powodu zawału serca. W ostatnich 40 latach zmniejszyła się z ok. 30 proc. do zaledwie 5 proc.- podkreślił specjalista. Dodał, że polscy kardiolodzy od lat piastują najwyższe stanowiska w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym (ESC). W latach 2004-2006 jednym z prezydentów ESC był prof. Michał Tendera (obecnie członek zarządu ESC).

Prof. Marian Zembala, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii, powiedział, że w Polsce wykonywane są wszystkie operacje wad wrodzonych serca u dzieci, nawet te najtrudniejsze, związane z niedorozwojem lewej komory serca. Co roku u najmłodszych pacjentów wykonuje się 2,5 tys. wszystkich takich zabiegów.

- Stale zwiększa się liczba kardiologów w Polsce - zwrócił uwagę konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Grzegorz Opolski. Na 1 mln mieszkańców przypada obecnie 62 kardiologów, a za dwa lata - według szacunków - będzie ich 80. Dodał, że PTK dba o to, żeby szkolenie kardiologów trwało odpowiednio długo i było na wysokim poziomie. - Nie zależy nam jedynie na tym, żeby lekarzy tej specjalności było jak najwięcej - podkreślił.

Na konferencji mówiono również o problemach i wyzwaniach, jakie czekają polską kardiologię. Prof. Opolski zauważył, że dąży się do tego, by średni czas oczekiwania na wizytę u kardiologa w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia skrócić o połowę - z ponad 6 miesięcy do 3 miesięcy. Trzeba również zwiększyć liczbę zabiegów ablacji stosowanych w zaburzeniach rytmu serca oraz wszczepiać więcej stymulatorów serca oraz defibrylatorów-kardiowerterów.

Prezes PTK prof. Zbigniew Kalarus podkreślił, że jednym z najważniejszych zadań będzie poprawa opieki poszpitalnej nad chorymi po zawale serca. Powinni być oni pod lepsza opieką lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy zostali do tego odpowiednio przeszkoleni. - Trzeba jednak zapewnić im wyższą stawkę za leczenie tych pacjentów - dodał dyr. Instytutu Kardiologii w Warszawie prof. Witold Rużyłło.

Według prof. Tendery należy przede wszystkim poprawić opiekę na chorymi w pierwszym roku po zawale. W tym okresie umiera w Polsce co dziesiąty zawałowiec.

Prof. Waldemar Banasiak z Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu zwrócił uwagę, że kardiolodzy coraz częściej pełnią również rolę geriatrów, ponieważ pacjenci ze schorzeniami serca są w coraz starszym wieku. Większość poddawanych operacjom kardiochirurgicznym chorych jest po siedemdziesiątce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH