Eksperci: migotanie przedsionków często jest objawem innej choroby - W razie pojawienia się migotania przedsionków należy szukać u pacjenta innego schorzenia, na które cierpi - mówi prof. Zbigniew Kalarus. Fot. PTWP

Arytmia serca, jaką jest migotanie przedsionków często nie jest jedynie samodzielną chorobą, lecz objawem innego schorzenia, np., nadciśnienia tętniczego lub choroby wieńcowej - twierdzą eksperci.

Kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu prof. Zbigniew Kalarus powiedział PAP, że w razie pojawienia się migotania przedsionków należy szukać u pacjenta innego schorzenia, na które cierpi, bo może być ono związane z tą groźną arytmią serca.

Migotanie przedsionków powodowane jest tym, że na skutek zakłócenia w przewodzeniu elektrycznym mięśnia sercowego, pracują one bardzo szybko i w sposób nieskoordynowany, w efekcie prawie się nie kurczą i zalega w nich krew. Jest wiele schorzeń, z którymi jest ono związane.

Prof. Maria Trusz-Gluza z Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach twierdzi, że ryzyko migotania przedsionków zwiększają przede wszystkim schorzenia kardiologiczne. Nadciśnienie tętnicze krwi dwukrotnie podnosi zagrożenie tą arytmią, a choroba wieńcowa, niewydolność serca oraz wada zastawki serca - nawet kilkukrotnie.

Migotanie przedsionków może być związane także z innych chorobami, takimi jak cukrzyca (dwukrotny wzrost ryzyka), nadczynność tarczycy, przewlekła obturacyjna choroba płuc, bezdech senny (dwukrotny wzrost ryzyka) i przewlekła choroba nerek.

Prof. Trusz-Gluza zwraca uwagę, że ważną rolę odgrywa styl życia. U palaczy tytoniu ryzyko migotania przedsionków jest dwukrotnie większe, a u byłych palaczy - o 30 proc. większe. Nawet umiarkowane i niewielkie spożycie alkoholu ponosi zagrożenie tą arytmią, a także używanie narkotyków oraz zażywanie niektórych leków, np. powodujących odwodnienie organizmu (skutkiem czego jest spadek poziomu magnezu i potasu krwi).

Specjalistka ostrzega, że otyłość zwiększa ryzyko migotania przedsionków o 45 proc. na każde 5 dodatkowych punktów wskaźnika BMI.

Do arytmii tej może doprowadzić nawet nadmierny wysiłek fizyczny, szczególnie uprawianie sportów wytrzymałościowych. Podczas uprawiania sportów ważne jest właściwe nawodnienie organizmu i zapewnienie odpowiedniej ilości elektrolitów.

Objawami migotania przedsionków są osłabienie i zmęczenie, kołatanie serca, zawroty głowy, omdlenie, niepokój i lęk. Trzeba wtedy zmierzyć tętno aparatem do mierzenia ciśnienia krwi lub użyć odpowiedniej aplikacji kardiologicznej po jej zainstalowaniu w smartfonie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH