Eksperci: co trzeci przeszczep serca wykonywany jest w Instytucie Kardiologii Na przeszczep serca średnio trzeba u nas czekać 14 miesięcy. Fot. archiwum RZ

W ostatnich 15 latach co trzecią transplantację serca w naszym kraju przeprowadzono w warszawskim Instytucie Kardiologii – poinformował w poniedziałek (30 maja) w Warszawie dyrektor ośrodka prof. Tomasz Hryniewiecki.

Spotkanie zorganizowano z okazji 15-lecia przeszczepów serca w Instytucie Kardiologii. Pierwszy przeszczep w Warszawie wykonano 15 lutego 2001 r. Była to zasługa prof. Zbigniewa Religi, który przeniósł się z Zabrza do Warszawy, gdzie w tym samym czasie objął stanowisko dyrektora Instytutu.

- Od tego czasu w IK przeprowadzono 409 wszczepień serca, ostatnią operację przeprowadziliśmy w minioną sobotę - powiedział kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii prof. Mariusz Kuśmierczyk. W całym kraju w ostatnich 15 latach wykonano 1266 przeszczepów serca, czyli prawie co trzeci odbył się w stolicy.

W warszawskim Instytucie Kardiologii obecnie wykonuje się najwięcej tego rodzaju operacji. W 2015 r. przeprowadzono 42 transplantacje serca, więcej nawet niż Zabrzu, gdzie w listopadzie 1985 r. prof. Religa zapoczątkował przeszczepy serca w Polsce. W całym kraju w 2015 r. przeszczepiono 99 serc. Najlepiej było w latach 1999-2004, kiedy co roku w kraju przeszczepiano od 105 do nawet 129 serc.

Prof. Kuśmierczyk powiedział, że transplantacjom w IK sprzyja dobre położenie geograficzne, niemal w centrum kraju, dzięki czemu prawie z każdego ośrodka można przewieźć serce do Warszawy w ciągu czterech godzin, kiedy jeszcze nadaje się ono do przeszczepu.

- Zdarza się, że podejmujemy się przeszczepienia serca w sytuacji, w której nie decydują się na to inne placówki, np. wtedy, gdy pobrane serce nie dotrze w ciągu czterech godzin. Czasami ryzykujemy, ale później się okazuje, że to się opłaca - podkreślił.

Z danych warszawskiego instytutu wynika, że już w 2001 r., pierwszym roku transplantacji, przeszczepiono tam 32 serca, a w kolejnych dwóch latach odpowiednio - 36 i 38 tych narządów. Liczba tych operacji spadła do 22 w 2005 r., gdy prof. Religa odszedł z IK i objął funkcję ministra zdrowia. Dopiero w 2013 r. ich liczba zaczęła rosnąć - przeprowadzono 37 przeszczepów serca, w 2014 r. - 36.

Prof. Kuśmierczyk ma nadzieję, że w IK liczba przeszczepów serca będzie nadal rosła. Planowane są również nowego typu transplantacje. "Jesteśmy już przygotowani do jednoczesnego przeszczepu serca i nerki, a w przyszłości serca i wątroby, samego płuca oraz serca i płuca" - dodał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH