Eksperci: Polska oferuje dzieciom z wadami serca więcej niż inne kraje Polska oferuje dzieciom z wadami serca więcej niż inne kraje. Fot. Archiwum

Polska jest wyjątkiem, ponieważ oferuje dzieciom, które przychodzą na świat z wadami serca więcej niż inne kraje - powiedział w środę (9 lutego) na konferencji prasowej w Warszawie kardiochirurg dziecięcy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, prof. Bohdan Maruszewski.

Spotkanie zorganizowano z okazji Światowego Tygodnia Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca (obchodzonego do 7 do 14 lutego) oraz przydającego 10 lutego Światowego Dnia Chorego.

Pediatra i kardiolog dziecięcy w II Klinice Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel podkreśliła, że w naszym kraju aż 90 proc. rodziców decyduje się na urodzenie dziecka, u którego w okresie życia płodowego wykryto wadę serca. Tak dzieje się nawet wtedy, gdy wada jest nieuleczalna albo operacja jest bardzo ryzykowna.

- W niektórych krajach Europy Zachodniej jest odwrotnie, w przypadku wykrycia u płodu tzw. serca jednokomorowego nawet 90 proc. rodziców decyduje się na przerwanie ciąży - powiedziała specjalistka.

Z danych przedstawionych na konferencji wynika, że codziennie rodzi się w Polsce prawie dziesięcioro dzieci z wadą serca, z czego jedna trzecia wymaga operacji w pierwszych dniach po narodzinach. - Co czwarte dziecko wymagające leczenia operacyjnego to noworodek - powiedział kierownik kliniki kardiochirurgii CZD, prof. Maruszewski.

Zabiegi chirurgiczne co roku wykonywane są w naszym kraju u około 3 tys. maluchów przychodzących na świat z tymi wadami. W 2014 r. wykonano ponad 2,7 tys. takich operacji, bez nich wiele tych dzieci nie miałoby szans na przeżycie. Wykonywane są one w dziewięciu ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej.

Najwięcej tych zabiegów przeprowadzanych jest w trzech ośrodkach: w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Centrum Matki Polki w Łodzi oraz w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. - Te ośrodki są najbardziej doświadczone w operacjach wad wrodzonych u dzieci, bo tam wykonuje się ich najwięcej, czyli ponad 350 zabiegów rocznie w każdej z tych placówek - podkreślił prof. Maruszewski.

Według warszawskiego specjalisty, dobre efekty w zabiegach kardiochirurgicznych, jak i wielu innych, to nie jest zasługa "złotych rąk" chirurgów, jak często się mówi, lecz znakomicie działającego całego zespołu specjalistów i pielęgniarek. - Samymi "złotymi rękami" niewiele można zrobić - pokreślił prof. Maruszewski.

Prof. Szymkiewicz-Dangel zwróciła uwagę, że w przypadku niektórych wad wystarczy przeprowadzić mało inwazyjny zabieg kardiologii interwencyjnej. Niektóre z nich wykonuje się jeszcze w okresie życie płodowego, np. poszerzenie zastawki aortalnej lub płucnej. Dzięki temu można uniknąć powikłań w rozwoju płodu, które na skutek zaburzenia pracy serca mogą doprowadzić do niedotlenienia mózgu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH