Dźwignia polskiej ochrony zdrowia

Organizacja opieki kardiologicznej w ostrych zespołach wieńcowych może służyć za wzór do naśladowania dla innych dziedzin systemu opieki zdrowotnej w Polsce - uważa prof. Dariusz Dudek*, kierownik Samodzielnej Pracowni Hemodynamiki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, pełniący obecnie obowiązki przewodniczącego Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AISN PTK).

Według Euro Health Consumer Index stan polskiej opieki zdrowotnej jest niezadowalający. Chlubnym wyjątkiem jest wysoki poziom opieki kardiologicznej i jej osiągnięcie w postaci obniżenia umieralności na choroby serca.

W ostatnich 10 latach udało się zmniejszyć w Polsce śmiertelność szpitalną w zawale serca z uniesieniem odcinka ST (STEMI) z około 15% przy leczeniu farmakologicznym do około 5% przy leczeniu interwencyjnym. Według ogólnopolskiego rejestru zabiegów kardiologii inwazyjnej AISN PTK w zeszłym roku wykonano w Polsce 28 060 zabiegów pierwotnej angioplastyki wieńcowej w zawale serca STEMI.

Wynika z tego, iż kardiolodzy inwazyjni uratowali od śmierci ponad 2 800 istnień ludzkich. Pozostali pacjenci leczeni inwazyjnie opuścili szpitale z mniejszym uszkodzeniem mięśnia sercowego, dzięki czemu zdecydowana większość była w stanie powrócić do normalnej aktywności życiowej i zawodowej.

Polska jest niewątpliwym liderem rozwoju kardiologii inwazyjnej w Unii Europejskiej, wyprzedzając pod względem liczby wykonywanych zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, czy Holandia. Według rejestru AISN PTK w roku 2011 przeprowadzono w Polsce łącznie ponad 110 000 zabiegów angioplastyki wieńcowej, z czego aż 66% zabiegów ratujących życie u pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi.

Ponadto w polskich pracowniach kardiologii inwazyjnej wykonano ponad 6 000 innych małoinwazyjnych zabiegów wewnątrznaczyniowych, takich jak między innymi przezskórne wszczepienie zastawki aortalnej i zastawki płucnej.

Istotny wkład w rozwój opieki kardiologicznej w Polsce ma zespół kardiologów inwazyjnych z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie. Od ponad 12 lat działa on intensywnie na rzecz wprowadzenia nowych skutecznych inwazyjnych metod leczenia zawału serca oraz zmniejszenia śmiertelności wśród tych chorych, w tym ogólnoeuropejskiego programu  „Stent dla życia”.

Obecny stan realizacji tego programu w Polsce wraz z celami rozwoju na następne lata został opublikowany w postaci ogólnopolskich wytycznych w czasopiśmie Kardiologia Polska.

W październiku 2010 roku decyzją wojewody małopolskiego oraz dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie powołano Centrum Koordynacji Leczenia Zawału Serca dla Małopolski, którego celem jest maksymalne skrócenie czasu od rozpoznania zawału serca do leczenia inwazyjnego.

Kardiolodzy inwazyjni z Polski swoje doświadczenia w leczeniu zawału serca prezentują  na najważniejszych konferencjach kardiologicznych w Europie i USA (ESC, TCT, EuroPCR, AHA Scientific Sessions, ACC) oraz sami organizują cieszące się dużą popularnością w międzynarodowej społeczności kardiologów inwazyjnych praktyczne warsztaty naukowe z prezentacją zabiegów przeprowadzanych na żywo: „New Frontiers in Interventional Cardiology - NFIC” w Krakowie oraz „Warsaw Course on Cardiovascular Interwentions - WCCI“ w Warszawie.

W każdym roku mają one zaszczyt gościć najlepszych operatorów i wykładowców z całego świata (Europa, USA, Japonia, RPA). Polscy kardiolodzy inwazyjni biorą aktywny udział w planowaniu, a następnie realizacji klinicznych badań naukowych o ogólnoświatowym zasięgu, których wyniki mają później wpływ na publikowane przez międzynarodowe towarzystwa kardiologiczne wytyczne leczenia zawału serca oraz przezskórnego leczenia choroby niedokrwiennej serca (badania HORIZONS, CARESS, PIHRATE, EUROTRANSER, SYNTAX).

* Prof. UJ dr hab. n. med. Dariusz Dudek jest recenzentem wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących uniwersalnej definicji zawału serca z roku 2007, a także leczenia zawału serca STEMI z roku 2008 oraz współautorem wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczących leczenia zawału serca NSTEMI z roku 2011.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH