Duda w Zabrzu: wyprowadziliście kardiologię na zachodnioeuropejski poziom Prezydent Andrzej Duda; FOT. Materiały prasowe

Jestem państwu ogromnie wdzięczny za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom - mówił prezydent Andrzej Duda w Zabrzu w dniu jubileuszu 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca.

Prezydent spotkał się z kardiologami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które świętuje jubileusz 30-lecia inwazyjnego leczenia zawału serca.

- Jestem tutaj, jako prezydent Rzeczypospolitej, żeby powiedzieć państwu dziękuję - podkreślił Andrzej Duda. - Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję w imieniu naszych rodaków, bo ta wielka historia polskiej kardiologii ratującej życie musi robić wrażenie - powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że "to wielka historia państwa pracy, poświęcenia, ogromnego wysiłku intelektualnego". - Jestem za to państwu ogromnie wdzięczny, za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom - oświadczył prezydent.

Zaznaczył, że istnieje jednak wiele obszarów, w których konieczna jest poprawa. Wyraził przekonanie, że potrzebne są strukturalne zmiany, które umożliwią nadrobienie dystansu do Europy w innych dziedzinach. - Niestety, w tym zakresie jest to działalność wymagająca dużych pieniędzy, a nasze państwo jest cały czas jeszcze państwem na dorobku - powiedział Duda i wskazał, że - podobnie jak w organizmie - także w służbie zdrowia dobrze powinny funkcjonować wszystkie organy.

Zwracając się do dyrektora ŚCChS, b. ministra zdrowia prof. Mariana Zembali, prezydent podkreślił, że zarządzanie systemem ochrony zdrowia w Polsce to zadanie bardzo trudne, wymagające czasu i stopniowych działań. Chodzi o to, by myśleć o nowych procedurach, lepszym sposobie wydawania pieniędzy i uszczelnieniem systemu - mówił Duda. Wyraził nadzieję, że przyczyni się do tego sekcja ochrony zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju.

Prezydent podkreślił w wystąpieniu, że sama dostępność do świadczeń nie wystarczy, wiele zależy od samych chorych, z których część lekceważy obawy i zwleka z pójściem do lekarza. Jak mówił, rozwiązaniem jest edukacja - uświadamianie, zachęcanie i informowanie. W jego opinii, działania profilaktyczne mogłyby być bardziej intensywne. Zadeklarował, że będzie wspierał podobne akcje i inicjatywy dotyczące prewencji i zdrowego trybu życia.

- Uśmiecham się pod nosem, bo ja proszę państwa jeszcze kilka miesięcy temu byłem palaczem, ale właśnie działalność niektórych spośród państwa doprowadziła do tego, że ja w styczniu z sukcesem palenie rzuciłem - oświadczył prezydent.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH