Depresja zwiększa ryzyko zgonu u pacjentów z niewydolnością serca Fot. Archiwum

Podczas Kongresu Heart Failure 2015, który odbywa się w Sewilli, brytyjscy naukowcy poinformowali, iż depresja może pięciokrotnie zwiększać ryzyko zgonu u pacjentów z niewydolnością serca.

Wnioski płyną z analizy opartej na danych pochodzących z badań OPERA-HF. Obserwacjami objęto 154 osoby hospitalizowane z powodu niewydolności serca, z których 103 nie miało objawów depresji, 27 miało łagodne objawy, a 24 osoby miały objawy umiarkowane lub silne. W ciągu 302 dni obserwacji zmarło 27 pacjentów. Ogólne ryzyko zgonu było o 80 proc. niższe u osób bez objawów depresji lub z łagodnymi jej objawami.

Depresja była czynnikiem najsilniej wpływającym na ogólne ryzyko zgonu pacjentów, przy uwzględnieniu takich czynników jak płeć, wiek, nadciśnienie tętnicze, NT-proBNP (marker przeciążenia objętościowego serca) czy współwystępujące choroby.

- Depresja występuje u 20-40 proc. pacjentów z niewydolnością serca. Zaburzenie to ma związek ze spadkiem motywacji i zainteresowania codziennymi czynnościami, niższą jakością życia, utratą pewności siebie, zaburzeniami snu i łaknienia, a co za tym idzie z utratą wagi. Wszystko to może przyczyniać się do większego ryzyka zgonu w tej grupie - mówi autor badań prof. John Cleland z Imperial College London.

Zdaniem badacza, pacjenci z niewydolnością serca powinni przechodzić badania pod kątem objawów depresji, gdyż jej rozpoznanie i leczenie może zmniejszyć ryzyko zgonu.

Prof. Cleland zaznacza jednak, że nie popiera przepisywania pacjentom z niewydolnością serca leków przeciwdepresyjnych, ponieważ wcześniejsze badania wykazały ich małą skuteczność w tego typu przypadkach. Podczas dalszych badań naukowcy chcą zidentyfikować metody, które pozwolą w sposób najskuteczniejszy kontrolować depresję u osób z chorobami serca.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH