Depresja zwiększa ryzyko chorób serca bardziej niż sądzono Depresja zwiększa ryzyko chorób serca bardziej niż sądzono. Fot. PTWP

Depresja ma większy wpływ na choroby układu krążenia niż do tej pory sądzono - przekonują naukowcy z Monachium. Odkryli, że depresja u mężczyzn łączy się z podobnie wysokim ryzykiem chorób układu krążenia co klasyczne czynniki, takie jak otyłość i podwyższony cholesterol.

- Zjawisko psychiczne może większy wpływ na organizm niż do tej pory sądzono - podkreśla Karl-Heinz Ladwig, który kierował badaniami.

W niektórych przypadkach leczenie depresji może pomóc uniknąć zawału serca, a w skrajnych przypadkach nawet uratować życie. Dlatego Ladwig sugeruje, by pacjenci wysokiego ryzyka byli standardowo informowani o dodatkowym zagrożeniu zdrowia. Z kolei ”dla lekarzy depresja musi być częścią obrazu ryzyka chorób układu krążenia”.

Na potrzeby analizy naukowcy z monachijskiego Helmholtz-Zentrum, Uniwersytetu Technicznego i Niemieckiego Centrum Badań Układu Krążenia (DZHK) wykorzystali dane uzyskane przez 10 lat od 3428 mężczyzn w wieku 45-74 lat. Wyniki opublikowali na łamach fachowego ”Atherosclerosis”.

Analiza dotyczy mężczyzn, bo kobiety do 65. roku życia rzadziej zapadają na choroby układu krążenia - wyjaśnia Ladwig. Dodaje jednak, że wyniki badań można analogicznie przełożyć na kobiety, które na dodatek częściej niż mężczyźni cierpią na depresję.

Już wcześniejsze badania wykazały związek między depresją a chorobami układu krążenia, ale nie w takim stopniu. - Nowością analizy monachijskich naukowców jest to, że depresja może być równie poważnym czynnikiem ryzyka co klasyczne czynniki, o których już dawno wiadomo - zaznacza Arno Deister, kierujący Niemieckim Towarzystwem Psychiatrii, Psychosomatyki i Neurologii (DGPPN).

Depresja działa na naczynia krwionośne także przez hormony stresu. Te ostatnie powodują zmiany w przemianie materii. Następstwem są przewlekłe stany zapalne, które zmieniają naczynia krwionośne i sprzyjają krzepnięciu krwi. To z kolei może prowadzić do zatorów.

Czytaj: www.dw.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH