Debata Rynku Zdrowia: jak można zmniejszyć śmiertelność po zawale

Edukacja pacjentów, właściwie prowadzona rehabilitacja kardiologiczna, skrócenie czasu oczekiwania na wizytę u kardiologa i lepszy dostęp do nowych, skutecznych leków - to główne warunki zmniejszenia śmiertelności po zawale serca w Polsce, o których rozmawiali w poniedziałek (4 lutego) uczestnicy debaty w Katowicach, zorganizowanej przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia.

Prof. Mariusz Gąsior, koordynator Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń oraz dyrektor medyczny Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przypomniał, że dzięki upowszechnieniu inwazyjnego leczenia zawału, wskaźnik śmiertelności wewnątrzszpitalnej w naszym kraju spadł z 10% w 2003 r. do 5,5% w 2012 r. - To olbrzymi postęp. Jesteśmy pod tym względem w ścisłej czołówce europejskiej - podkreślał prof. Gąsior podczas debaty.

Wiele do zrobienia

Profesor wskazał jednocześnie - podobnie jak inni uczestnicy spotkania - że wciąż wiele do zrobienia mamy w zakresie redukcji tzw. śmiertelności odległej osób, które opuszczają szpital po interwencyjnym leczeniu zawału.

Według najnowszych danych z Polskiego Rejestru Ostrych Zespołów Wieńcowych, w ciągu miesiąca po zawale umiera 8-10% pacjentów. Śmiertelności roczna wynosi 14-15%, a do dwóch lat od wystąpienia zawału - 20-22%. Pod tym względem wypadamy gorzej niż wiele innych krajów europejskich. Jak poprawić te wskaźniki?

- Ważne jest, aby w ramach opieki nad pacjentem zapewnić mu nie tylko dostęp do odpowiednich procedur medycznych, ale i kontynuację leczenia, m.in. w zakresie ambulatoryjnym oraz w podstawowej opiece zdrowotnej - stwierdził w trakcie debaty wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

- Będziemy sięgać do doświadczeń innych krajów, gdzie świadczeniodawcom płaci się nie tyle za wykonanie konkretnej procedury, co za końcowy efekt terapii - dodał Igor Radziewicz-Winnicki.

Dodał, że wskutek wzrostu odsetka osób w podeszłym wieku, pojawił się nowy problem - przybywa pacjentów z niewydolnością krążenia.

- Wymaga to wprowadzenia zmian w organizacji leczenia. Jednym z rozwiązań godnych rozważenia jest wdrożenie nowoczesnych technik prowadzenia rehabilitacji kardiologicznej. Nie chodzi tylko o nowe ośrodki. Można rehabilitować pacjentów w domu, a także korzystać z możliwości komunikacji na odległość, w tym telemetrycznego gromadzenia parametrów pacjenta - wyliczał minister Radziewicz-Winnicki.

Europejskie zalecenia

Prof. Zbigniew Kalarus, kierownik Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii SUM, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, wskazał m.in. na konieczność: właściwie prowadzonej rehabilitacji kardiologicznej, prewencji wtórnej, edukacji pacjentów obejmującej m.in. tryb życia po zawale oraz przestrzeganie zaleceń dotyczących farmakoterapii.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH