Czy polski stentgraft wejdzie do praktyki klinicznej? Procedura implantacji polskiego stentgraftu daje szansę na kilkukrotnie tańsze w stosunku do konkurencji, a tym samym bardziej dostępne, nowoczesne leczenie dla pacjentów z tętniakami aorty. Fot. AHP

W Pracowni Doświadczalnej Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland w Kostkowicach przeprowadzono z sukcesem zabieg implantacji pierwszego polskiego prototypu stentgraftu naczyniowego wyprodukowanego wspólnie przez polską firmę Balton oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN.

W powstaniu stentgraftu mają swój udział też wiodące krajowe ośrodki działające w obszarze inżynierii i medycyny. Projekt koordynowany jest przez Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland (CBR AHP).

Stentgraft to specjalna proteza wewnątrznaczyniowa przeznaczona do leczenia tętniaków aorty, czyli miejscowych poszerzeń jej ściany.

Procedura implantacji polskiego stentgraftu daje szansę na kilkukrotnie tańsze w stosunku do konkurencji, a tym samym bardziej dostępne, nowoczesne leczenie dla pacjentów z tętniakami aorty stanowiącymi bezpośrednie zagrożenie dla życia nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą.

Było drogo, może być taniej
Nierozpoznane i nieleczone tętniaki aorty są bardzo niebezpieczne dla chorego, szczególnie, że w większości przypadków pozostają bezobjawowe. Z czasem tętniaki powiększają się, osłabiając wytrzymałość ich ściany, a to w konsekwencji prowadzić może do ich pęknięcia, krwotoku i zagrożenia życia pacjenta.

Szacuje się, że w Polsce tętniak zlokalizowany w brzusznym odcinku aorty występuje u ok. 200 tysięcy osób.

W trakcie zabiegu małoinwazyjnego w miejsce tętniaka lekarz wprowadza stentgraft, ale bez konieczności przeprowadzenia klasycznej operacji, tylko przez niewielkie nacięcie w tętnicy obwodowej, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia powikłań okołozabiegowych - tłumaczy dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, dyrektor generalny Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland.

Dodaje: - Pacjent już po kilku dniach może opuścić szpital. Zabieg ma szczególne znaczenie u chorych nieoperacyjnych lub u chorych, u których ze względu na współistniejące schorzenia operacja wiązałaby się ze zbyt dużym ryzykiem.

Niestety do tej pory kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowi, kardiolodzy i radiolodzy nie mogli powszechnie stosować nowoczesnej metody małoinwazyjnego wszczepienia stentgraftów ze względu na ich wysoki koszt sięgający kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pracowali nad zastawką...
- Wysoka cena, a przez to ograniczona dostępność, skłoniła nas do wykorzystania doświadczeń i potencjału polskich firm oraz rodzimej myśli naukowej i podjęcia badań nad tańszym rozwiązaniem – mówi Emil Płowiecki, prezes Zarządu firmy Balton.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH