Coraz więcej pacjentów wymaga kompleksowego postępowania

Grupa pacjentów z ostrym zespołem wieńcowym i zawałem serca jest zróżnicowana, bo też i sama definicja zawału jest bardzo szeroka - mówi prof. Katarzyna Mizia-Stec*, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii SUM w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu, przewodnicząca katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wśród naszych pacjentów są osoby coraz starsze, także po 80. i 90. roku życia, wymagające bardzo kompleksowego postępowania. Ocena przebiegu wewnątrzszpitalnego - w tym obciążeń chorobami współistniejącymi - ma kluczowe znaczenie dla określenia dalszej strategii postępowania właśnie u pacjentów wysokiego ryzyka.

Musimy być przygotowani do leczenia wewnątrzszpitalnego tych najcięższych przypadków, czyli pacjentów po poważnych zabiegach, nierzadko w podeszłym wieku. Wieloprofilowe ośrodki, takie jak choćby nasze Górnośląskie Centrum Medyczne, musi tym osobom zapewnić nie tylko opiekę kardiologiczną, ale m.in. diabetologiczną, a często także w zakresie dializoterapii .

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wielu pacjentów po ostrym zespole wieńcowym cierpi na depresję, stąd jeszcze w okresie hospitalizacji ważna jest współpraca chorego z psychologiem.

Wycena procedur przez płatnika powinna uwzględniać specyfikę ośrodków posiadających szerokie zaplecze niezbędne do leczenia najbardziej powikłanych pacjentów - w tym możliwości wszczepiania odpowiednich urządzeń osobom m.in. z zaburzeniami rytmu serca.

Płatnik powinien rozważyć możliwość różnicowania wysokości kontraktów dla poszczególnych ośrodków, w zależności m.in. od uzyskiwanych wyników leczenia pacjentów z ostrymi zespołami wieńcowymi - w perspektywie 2-3 miesięcy, a także w ciągu roku.

* Fragment wypowiedzi podczas debaty pt. „Co musimy zrobić, by zmniejszyć w Polsce śmiertelność po zawale?”, zorganizowanej przez redakcję miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia (Katowice, 4 lutego 2013 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH