Coraz doskonalsze obrazowanie w kardiologii pozwala lepiej leczyć

Coraz doskonalsze techniki obrazowania, pozwalające obejrzeć dotknięte chorobą naczynia od środka, pozwalają kardiologom skuteczniej i bezpieczniej leczyć pacjentów. Najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie przedstawiono podczas konferencji w Katowicach.

Podczas dwudniowego spotkania poświęconego obrazowaniu w kardiologii inwazyjnej lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 7 - Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu zaprezentowali pionierskie zabiegi z wykorzystaniem działającego w tej placówce najnowocześniejszego obecnie systemu do wewnątrzwieńcowej ultrasonografii.

- Jak w każdej technologii medycznej jest ogromny postęp również w ultrasonografii wewnątrzwieńcowej. Nasz ośrodek jako pierwszy w Europie wykonał zabiegi z zupełnie nowym systemem - powiedział w piątek (17 października) prof. Wojciech Wojakowski z III Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

- Zmiany polegają na tym, że to urządzenie mniejsze, dzięki czemu możemy je stosować również w mniejszych tętnicach. Korzystamy więc z mniejszych cewników, co wiąże się z mniejszą ilością kontrastu i mniejszym obciążeniem dla pacjenta. Dodatkowo ten system jest wyposażony w nowoczesne oprogramowanie, które pozwala w szybki i automatyczny sposób stwierdzić, czy dana procedura została wykonana prawidłowo - dodał.

Wewnątrzwieńcowe USG pozwala zarówno dokładnie zbadać stan naczyń pacjenta, jak i ocenić skuteczność przeprowadzonych na jego naczyniach zabiegów. Tętnice wieńcowe mają różną średnicę - w początkowym odcinku mają ok. 3,5-4 mm, w dalszym przebiegu jeszcze się zwężają do ok. 2,5 mm. Według prof. Wojakowskiego, grubość cewnika z urządzeniem można porównać do wkładu do długopisu.

- Miniaturyzacja nam bardzo pomaga. Jeśli wprowadzamy cokolwiek do tętnicy wieńcowej, która ma zwapnienia, blaszki miażdżycowe, przede wszystkim nie chcemy pacjentowi zaszkodzić, uszkodzić jej. W przypadku tego urządzenia cewniki są bardzo małe, pokryte hydrofilną substancją, która pozwala na ich lepsze ślizganie się, szybko uzyskujemy dobre obrazy - mówił.

Naukowiec przywołał wyniki zagranicznych badań, z których wynika, że stosowanie obrazowania wewnątrzwieńcowego pozwala zmniejszyć liczbę zabiegów u konkretnych pacjentów, a nawet zmniejsza ryzyko zgonu pacjenta po zabiegu.

Jak podkreślił kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej w Szpitalu Klinicznym nr 7 i jeden z organizatorów konferencji prof. Andrzej Ochała, kardiologia inwazyjna to nie tylko leczenie zawałów serca, choć polskie osiągnięcia w tej dziedzinie w ostatnich latach są znakomite.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH