Choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet aniżeli u mężczyzn Choroby serca są częstszą przyczyną zgonów u kobiet aniżeli u mężczyzn. Fot. Archiwum

Główną przyczyną zgonów nadal są choroby sercowo-naczyniowe, szczególnie u kobiet, a ich rozwój w znacznym stopniu zależy od stylu życia - zwraca uwagę dr n. med. Grzegorz Skonieczny w przededniu Światowego Dnia Serca (25 września).

Według Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego większość chorób układu sercowo-naczyniowego związana jest z niewłaściwym stylem życia. Wśród głównych czynników ryzyka wymienia się palenie tytoniu, złą dietę, brak aktywności fizycznej, nadwagę i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi oraz podwyższony poziom cholesterolu.

- Nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy hipercholesterolemia są chorobami podstępnymi. Dopiero ich powikłania dają dolegliwości, które zmuszają pacjentów do zgłoszenia się do lekarza. Często zmiany, do których doszło w organizmie, są już nieodwracalne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka pierwotna choroby wieńcowej, która pozwala nie tylko na ich wcześniejsze wykrycie, ale również na wdrożenie odpowiedniego leczenia - dodaje dr n. med. Grzegorz Skonieczny z Oddziału Kardiologii i Intensywnej Terapii Kardiologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

W związku ze Światowym Dniem Serca w sobotę i niedzielę (24 i 25 września) organizowane są bezpłatne badania i warsztaty edukacyjne dla pacjentów. W Instytucie Kardiologii w Aninie pod Warszawą w sobotę po hasłem "Serce w ruchu" odbędą się I Dni Pacjenta.

Rzeczniczka prasowa Instytutu Aleksandra Bąkała poinformowała PAP, że wykonywane będą bezpłatne badania EKG, ciśnienia tętniczego, poziomu cukru, cholesterolu, pomiary masy i składu ciała. Będzie można skorzystać również z oceny wieku serca oraz spirometrii (badającej wydolność płuc - przyp. PAP). Pacjenci będą mogli również wysłuchać wykładów ekspertów z Instytutu na temat aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia.

- Przygotowano warsztaty z zakresu wykorzystywania nowych technologii w planowaniu treningów (np. aplikacje mobilne, inteligentna odzież treningowa z zapisem EKG) oraz indywidualnych planów treningowych połączonych z nauką obsługi sport-testerów, ciśnieniomierzy, cykloergometrów i bieżni - poinformowała Aleksandra Bąkała.

Z kolei Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu Partner+, z okazji Światowego Dnia Serca rozpoczyna kolejną edycję bezpłatnych badań profilaktycznych. Ogólnopolska akcja badań kardiologicznych rozpocznie się 3 października na Śląsku, następne będą w centrum Polski, a ostatnie - w Szczecinie.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH