Burza elektryczna w sercu - jak pomóc pacjentowi z kardiowerterem Do burzy i serii niebezpiecznych wyładowań elektrycznych może dojść także w sercu. Fot. Andreas/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Wszczepione kardiowertery-defibrylatorami (ICD) ratują życie pacjentom z arytmią. Nie zawsze jednak są w stanie przerwać pojawiające się sporadycznie zjawisko burzy elektrycznej w sercu. Tym pacjentom może skutecznie pomóc ablacja.

Zjawisko burzy elektrycznej u pacjentów z wszczepionymi kardiowerterami-defibrylatorami (ICD) jest względnie rzadkim zjawiskiem, ale kiedy wystąpi jest niebezpieczne - podaje w informacji przygotowanej dla mediów Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

W postępowaniu terapeutycznym najważniejsza jest szybka hospitalizacja, precyzyjna diagnostyka przyczyn wystąpienia burzy elektrycznej oraz właściwy dobór skutecznej metody leczenia. Ważne jest też profesjonalne wsparcie psychologiczne. Tylko kompleksowe działanie diagnostyczno-terapeutyczne może skutecznie pomóc choremu - mówią zgodnie lekarze i pacjenci.

 - Burza elektryczna to co najmniej trzy arytmie komorowe występujące w ciągu 24 godzin lub ustawiczny częstoskurcz komorowy - mówi dr Michał Orczykowski, specjalista kardiolog z Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Za dużo tych wyładowań
Wyjaśnia: - O zjawisku zaczęto mówić częściej, odkąd pacjentom na większą skalę zaczęto wszczepiać kardiowertery-defibrylatory (ICD). W ośrodkach o wysokiej referencyjności, gdzie docierają pacjenci z dużego obszaru kraju, z przypadkami burzy elektrycznej mamy do czynienia właściwie każdego tygodnia.


- U mnie burza elektryczna pojawiła się niespodziewanie na pływalni - mówi 26-letni Kamil Nowok, u którego w wieku 21 lat zdiagnozowano kardiomiopatię arytmogenną. -  Nie było żadnego sygnału ostrzegawczego, tylko mocne uderzenia serca, uczucie skurczu i bolesne wyładowania kardiowertera-defibrylatora - kilkanaście razy pod rząd. Sam nie byłem w stanie nic zrobić. Na szczęście w pobliżu pojawiła się lekarka, która podjęła interwencję - opowiada Kamil Nowok.

- Mnie burza elektryczna dopadła we śnie - mówi 43-letni Andrzej Gajda, 43-latek. - Nagle obudziłem się, chciałem wziąć oddech i nie mogłem. Żona szybko wezwała pogotowie. Pomoc dostałem dopiero w drugim ośrodku do którego mnie skierowano – ośrodku referencyjnym, gdzie lekarze dokładnie wiedzieli, jak postąpić 
w przypadku burzy elektrycznej u pacjenta z wszczepionym ICD.

Co się dzieje w sercu?
-  Podczas burzy elektrycznej w sercu pacjenta najczęściej powstają arytmie na podłożu reentry, czyli częstoskurcze nawrotne. Pobudzenia elektryczne oscylują w miejscach zwolnionego przewodzenia wokół jakiejś anatomicznej bariery, na przykład blizny - mówi dr n. med. Michał Orczykowski. – Powstaje wtedy częstoskurcz komorowy - tłumaczy dr Michał Orczykowski.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH