Brakuje nowoczesnego systemu opieki nad chorymi po zawale serca, ale... Ministerstwo chce, by dzięki kompleksowej i skoordynowanej opiece pacjent po zawale miał zapewniony zabieg, rehabilitację, a w razie potrzeby kolejną wizytę kontrolną. Fot. Archiwum

Resort zdrowia chce wprowadzić kompleksową opiekę nad pacjentami po zawale serca; ma ona zapewniać zabieg, rehabilitację i wizytę kontrolną bez kolejek. Podobne rozwiązanie proponowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, które wskazywało też na potrzebę kontroli jakości opieki medycznej.

Eksperci szacują, że jedynie 23 proc. polskich pacjentów po zawale serca uczestniczy w rehabilitacji kardiologicznej. Ponadto chorzy mają problem z dostępem do kardiologa: co czwarty z nich jest konsultowany przez specjalistę w ciągu pierwszych 3 miesięcy po zawale serca.

- Obecnie w Polsce brakuje nowoczesnego systemu organizacji opieki nad pacjentami po zawale serca. Jest to jedna z głównych przyczyn dużej śmiertelności wśród tych chorych. Przyczynia się także do zwiększania kosztów opieki zdrowotnej - ocenia przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Jankowski.

Również resort zdrowia przyznaje, że wdrożenie kompleksowej opieki nad pacjentem jest zasadne zarówno z klinicznego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. Wskazuje, że bardzo dobre efekty zdrowotne po zabiegu często w ciągu roku zostają zaprzepaszczone bez szybkiego kompleksowego leczenia.

Ministerstwo chce, by dzięki kompleksowej i skoordynowanej opiece chory miał zapewniony zabieg, rehabilitację, a w razie potrzeby kolejną wizytę kontrolną. Dzięki pakietowi pacjenci mają mieć zapewnione te świadczenia, do których obecnie dostęp jest utrudniony, np. z powodu kolejek. Natomiast pozostałe świadczenia będą finansowane na dotychczasowych zasadach.

Jak wyjaśnia resort, opieka kompleksowa nad pacjentem po zawale serca składa się z czterech modułów: zabiegów kardiologii interwencyjnej, kompleksowej rehabilitacji i edukacji, elektroterapii oraz specjalistycznej opieki kardiologicznej.

Ministerstwo zapowiada, że w ramach programu stworzone zostaną zachęty finansowe do zapewnienia rehabilitacji kardiologicznej w jak najszybszym czasie (do 14 dni od wypisu ze szpitala).

Z kolei kompletna rewaskularyzacja powinna być wykonana w najbliższym możliwym czasie, natomiast po około 6-9 tygodniach u części pacjentów powinna zostać podjęta decyzja o wszczepieniu kardiowertera defibrylatora. Dodatkowo świadczeniodawcy powinni zapewnić pierwszą wizytę u kardiologa w ciągu 6 tygodni od wypisu ze szpitala (dzisiaj jest to nawet 5 miesięcy).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH