Bielsko-Biała: wymiana zastawki aortalnej na wykonaną z osierdzia końskiego

W ośrodku Polsko-Amerykańskich Klinik Serca (PAKS) w Bielsku-Białej przeprowadzono innowacyjny zabieg wymiany zwężonej zastawki aortalnej na nowoczesną, samorozprężalną bioprotezę aortalną wykonaną z osierdzia końskiego.

Nowatorski zabieg miał miejsce w listopadzie. Zespołem wykonującym zabieg kierował prof. Otto Dapunta z Kliniki Kardiochirurgii w Oldenburgu.

Bioproteza aortalna 3f Enable jest bezstentową zastawką biologiczną wykonaną z osierdzia końskiego, która dzięki swojej budowie pozwala odtworzyć fizjologiczny przepływ krwi i rozkład obciążeń występujących w zastawce naturalnej, a także chroni zatoki wieńcowe.

Samorozprężający się szkielet z nitolu, na którym opiera się zastawka przyczynia się do unieruchomienia urządzenia w miejscu jego implantacji, przez co implantacja zastawki jest łatwiejsza i mniej inwazyjna. Do umieszczenia zastawki w sercu pacjenta potrzebne jest mniejsze nacięcie niż to powszechnie stosowane, co znacznie skraca czas implantacji, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko powikłań po zabiegu kardiochirurgicznym.

Jak podają lekarze z PAKS nowoczesna zastawka jest szansą dla pacjentów, którzy ze względu na ogólny zły stan zdrowia potrzebują szybkiej i skutecznej operacji. Zalecana jest również u chorych narażonych na powikłania, a przez to wymagających operacji z dostępu małoinwazyjnego. Specjaliści z Bielska-Białej wykonali zabieg u dwóch pacjentek ze znacznym zwężeniem zastawki aortalnej. 

W pracach nad stworzeniem nowej zastawki brali udział specjaliści z Polski. W trackie badań klinicznych pierwsze wszczepienia zastawki odbyły się w Krakowie, w Klinice Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii kierowanej przez prof. Jerzego Sadowskiego i w Gdańsku, w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej pod kierownictwem prof. Jana Rogowskiego.

Polsko-Amerykańskie Kliniki Serca sfinansowały zabieg wszczepienia nowatorskiej bioprotezy aortalnej pozyskując na ten cel indywidualne granty. Obecnie są w trakcie negocjacji z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia dotyczącymi możliwości refundacji dla tego typu zastawek.


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH