Białystok: w szpitalu MSW do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora bez kolejki

W SP ZOZ MSW w Białymstoku chorym wymagającym wszczepienia urządzenia stymulującego serce zabieg wykonywany od ręki. W przeszłości w kolejce na to świadczenie czekało nawet 150 pacjentów.

Jak podaje białostocka lecznica, każdy, kto szybko męczy się lub ma duszności bez wyraźnej przyczyny, powinien udać się do kardiologa lub wykonać proste badanie echokardiograficzne, które odpowie na pytanie czy wina za ten stan rzeczy nie leży po stronie serca.

- Jeśli wielkość tzw. frakcji wyrzutowej będzie mniejsza niż 35 proc., to taki pacjent kwalifikuje się do zabiegu wszczepienia urządzenia stymulującego serce. Podobnie jest w przypadku pacjentów, którym serce bije zbyt wolno. Jeśli tętno spada w okolice 30 uderzeń na minutę mamy do czynienia z ryzykiem niedotleniania narządów wewnętrznych i możliwością omdleń pacjentów - wyjaśnia Bogdan Galar, ordynator oddziału kardiologii.

Dodaje, że wszczepione urządzenie do stymulacji serca utrzymuje rytm na prawidłowym poziomie. - Chorzy natychmiast odbierają jako znaczne zwiększenie komfortu samopoczucia - tłumaczy kardiolog.

Zwiększenie dostępności do opisanych zabiegów z zakresu elektrokardiologii to m.in. efekt wzrostu wysokości kontraktu przez NFZ na tego typu świadczenia medyczne. W przeszłości w kolejce na zabiegi wszczepienia stymulatora serca czekało nawet 150 pacjentów. Obecnie kolejki nie ma.

- Chcemy dotrzeć do osób, które nie wiedzą że chorują na śmiertelnie groźne choroby serca. Jeśli kiedykolwiek miały zatrzymanie akcji serca, powinny bezzwłocznie zgłosić się do nas, nawet bez skierowania do szpitala. Takie osoby traktujemy jako będące w bezpośrednim zagrożeniu życia i po koniecznej szybkiej diagnostyce wykonujemy bezzwłocznie zabieg wszczepienia stymulatora serca - mówi Bogdan Galar.

Oddział kardiologii SO ZOZ MSW w Białymstoku jest liderem w województwie podlaskim w zakresie wszczepiania urządzeń stymulujących serce. Rocznie placówka wykonuje do 500 takich zabiegów.

Na stronie internetowej szpitala zamieszczono informacje o wskazaniach do wszczepienia kardiowertera-defibrylatora, a także wzór skierowań na zabiegi wszczepienia stymulatora serca, rozrusznika resynchronizującego oraz kardiowertera-defibrylatora. Wypełnione skierowania oraz wszelkie pytania na temat urządzeń stymulujących serce można kierować do lecznicy drogą mailową.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH