Białystok: szpital wojewódzki ma nowy pododdział intensywnej opieki kardiologicznej Pododdział intensywnej opieki kardiologicznej składa się z ośmiu łóżek do intensywnej terapii z nowoczesnym sprzętem do monitorowania serca. Fot. Archiwum

Lepsza i skuteczniejsza pomoc pacjentom np. z zawałami serca będzie możliwa dzięki nowemu pododdziałowi intensywnej opieki kardiologicznej, który w piątek (16 lutego) otwarto w Wojewódzki, Szpitalu Zespolonym im. J. Śniadeckiego w Białymstoku.

To jeden z największych szpitali w Podlaskiem. Podlega samorządowi województwa podlaskiego.

Na pododdział - zlokalizowany w nowym miejscu - składa się osiem łóżek do intensywnej terapii z nowoczesnym sprzętem do monitorowania serca, defibrylatory, sprzęt do EKG, respirator. Utworzenie pododdziału z nowym wyposażeniem kwotą 1,4 mln zł dofinansował urząd marszałkowski - poinformował dyrektor szpitala Cezary Nowosielski.

- To ważny oddział (...). Łóżka są integralną częścią oddziału kardiologii. Ten pododdział nie może istnieć bez kardiologii, kardiologia nie może istnieć bez tego pododdziału. Jest to tak ściśle powiązane z uwagi na charakter pacjentów, którzy tu są hospitalizowani - powiedział dziennikarzom szef pododdziału lekarz Andrzej Radziszewski.

Pododdział jest miejscem, gdzie najpierw trafiają wszyscy pacjenci, którzy wymagają leczenia inwazyjnego, tu są oceniani, stabilizuje się ich stan i dopiero potem są kierowani dalej.

- Jeżeli mija ostra faza danego stanu, czy jest to zawał, czy obrzęk płuc, niewydolność serca, wstrząsy kardiogenne, wówczas, dopiero po ustabilizowaniu pacjent jest przekazywany do oddziału kardiologii - wyjaśnił Radziszewski.

Dodał, że nowy sprzęt pozwoli lekarzom monitorować "o wiele więcej funkcji życiowych" pacjenta, ułatwi analizowanie danych - także zdalne, a decyzje będą mogły być podejmowanie szybciej.

Ordynator oddziału kardiologii w szpitalu wojewódzkim dr Jerzy Bychowski powiedział, że z roku na rok rośnie liczba przyjmowanych na oddział pacjentów. W 2017 r. było ich 650. Dodał, że w ciągu ok. 40 ostatnich lat, z powodu chorób serca i układu krążenia zagrażających życiu, szpital przyjął 18,5 tys. pacjentów. Dodał jednak, że z roku na rok można ich coraz skuteczniej leczyć.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński powiedział, że szpital wojewódzki odgrywa bardzo ważną rolę w lecznictwie w regionie.

- Bez niego trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie opieki szpitalnej w województwie i w Białymstoku - mówił marszałek.

Leszczyński dodał, że od 2014 r. samorząd województwa podlaskiego wsparł szpital wojewódzki w Białymstoku kwotą 60 mln zł na różne inwestycje, modernizacje i wyposażenie, by poprawiać jakość opieki nad pacjentami. Odpowiedzialny za służbę zdrowia członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk podkreślił, że wszystko służy temu, by mieszkańcy regionu mogli znajdować fachową pomoc na miejscu "na jak najwyższym poziomie".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH