Biała Podlaska: denerwacja tętnic nerkowych w szpitalu wojewódzkim

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, jako jeden z nielicznych szpitali na terenie Polski i jeden z pierwszych w województwie lubelskim poszerzył zakres realizowanych świadczeń zdrowotnych o zabieg denerwacji tętnic nerkowych.

Jak poinformowała portal rynekzdrowia.pl Joanna Kozłowiec, rzecznik prasowy szpitala, do tej pory w naszym kraju, tą przełomową w dziedzinie kardiologii inwazyjnej metodę leczenia, zastosowano głównie w ośrodkach klinicznych i uniwersyteckich m. in. w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Łodzi., Lublinie.

Pierwsze zabiegi denerwacji tętnic nerkowych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej przeprowadzone zostały 21 czerwca. Nowoczesnej terapii poddane zostały 2 osoby.  

Pełny zakres procedur, począwszy od kwalifikacji pacjentów poprzez dokonanie  przezskórnej ablacji nerwów nerkowych i opiekę po zabiegu, przeprowadzi zespół wysoko wykwalifikowanych specjalistów bialskiego szpitala. Bogate zaplecze diagnostyczno - terapeutyczne, wysokiej klasy sprzęt i aparatura medyczna, jakie zapewnia placówka, gwarantują pacjentom bezpieczeństwo i pełny efekt terapeutyczny.

Z uwagi na konieczność przeprowadzenia wielu specjalistycznych badań diagnostycznych, oceniających czynniki biochemiczno - fizjologiczne i parametry anatomiczne, kwalifikacja pacjentów do zabiegu odbyła się w terminie wcześniejszym.

- Pacjenci poddani zabiegowi czują się dobrze. Został osiągnięty zamierzony efekt terapeutyczny i w przeciągu kilku najbliższych dni pacjenci opuszczą szpital - przekazała rzecznik placówki.

Innowacyjny zabieg denerwacji tętnic nerkowych jest ogromną szansą dla osób dotkniętych nadciśnieniem tętniczym opornym, czyli takim, w którym mimo stosowania leków hipotensyjnych w optymalnych dawkach nie uzyskuje się prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.

Zabieg polega na uszkodzeniu nerwów oplatających tętnicę nerkową. Przez nacięcie w pachwinie chorego wprowadza się do tętnicy udowej, a następnie tętnicy nerkowej cewnik, przez który z kolei wprowadzana jest elektroda ablacyjna połączona z generatorem wytwarzającym prąd o wysokiej częstotliwości radiowej. Poprzez ablację, czyli porażenie energią elektryczną nerwów w tętnicy nerkowej przerwane zostają włókna nerwowe. Obniżenie ciśnienia krwi tą metodą, o 10-20 mm Hg, nie pociąga za sobą żadnych ubocznych skutków.

- Nowatorski zabieg odnerwienia tętnic nerkowych znacząco przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów, co bezpośrednio prowadzi do wzmożenia ich aktywności zawodowej i społecznej. Niestety na chwilę obecną nie jest on refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia - tłumaczy rzecznik szpitala.

W samym tylko województwie lubelskim w 2010 roku wskaźnik chorobowości na nadciśnienie wynosił 1435,4 na 10 tys. mieszkańców. Najliczniejszą grupę stanowiły tu osoby w wieku 55-64 lata - 3184,2 na 10 tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH