Anin: kardiolodzy wszczepią najmniejsze stymulatory serca na świecie Najmniejszy na świecie stymulator serca MICRA TPS. Fot.: Medtronic

W piątek (22 lipca) w Instytucie Kardiologii w podwarszawskim Aninie po raz pierwszy na Mazowszu zostaną wszczepione najmniejsze stymulatory serca na świecie - Micra TPS.

Micra TPS jest wielkości zaledwie kapsułki witaminowej. Wszczepienie tego rozrusznika nie wymaga nacięcia chirurgicznego w klatce piersiowej, co eliminuje potencjalne źródło powikłań. Mikroskopijna bateria pozwala urządzeniu działać 10 lat.

Pacjent z tym implantem może bez problemu przechodzić badania rezonansem magnetycznym.

Po raz pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia stymulatora serca Micra TPS przeprowadzono w styczniu 2016 r. w w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego, w Klinice Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Jak informowali poznańscy chirurdzy, urządzenie jest aż 10 razy mniejsze od standardowego rozrusznika, a implantacja przez żyłę udową z nakłucia naczynia w pachwinie bezpośrednio do serca jest znacznie mniej inwazyjna od tradycyjnego wszczepienia, wymagającego nacięcia chirurgicznego i stworzenia specjalnej „kieszonki” pod skórą na piersi pacjenta.

Dzięki miniaturowym wymiarom, odpowiadającym wielkości standardowej kapsułki, wszczepia się ją przezcewnikowo bezpośrednio do prawej komory serca przez żyłę udową.

W odróżnieniu od klasycznego układu stymulującego Micra nie wymaga stosowania pokrytej silikonem elektrody – najbardziej zawodnego i najczęściej ulegającego uszkodzeniu lub powodującego infekcje elementu dotychczas stosowanych systemów. Impulsy elektryczne generowane są przez małe, metalowe elektrody umieszczone na powierzchni stymulatora. Może to w istotnym stopniu wpłynąć na zwiększenie długofalowego bezpieczeństwa stałej stymulacji serca.

Urządzenie mocuje się do ściany mięśnia sercowego poprzez małe zaczepy. Dodatkowym atutem jest fakt, że w czasie zabiegu implantacji, trwającym średnio kilkadziesiąt minut, rozrusznik może być bezpiecznie repozycjonowany.

- Jesteśmy dumni z możliwości zaoferowania naszym pacjentom tak nowoczesnej, wręcz kosmicznej technologii. Czekaliśmy ponad 40 lat, aby idea takiego rozwiązania mogła zostać zastosowana w praktyce klinicznej; aby mogła przynieść realne korzyści chorym - mówił dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, który przeprowadził w styczniu pierwszy polski zabieg implantacji stymulatora.

Pierwszy zabieg w Instytucie Kardiologii w Aninie przeprowadzi prof. Łukasz Szumowski.

Pierwsza implantacja stymulatora Micra TPS odbyła się w grudniu 2013 r. w szpitalu w Linz (Austria). Do dziś urządzenie zostało wszczepione ponad 1000 pacjentom na świecie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH