Andrzej Jacyna: sieć szpitali nie zmniejszy liczby ośrodków kardiologii interwencyjnej Prezes Jacyna uspokajał podczas konferencji środowisko kardiologów interwencyjnych Fot. PTWP

- Zarządzający ośrodkami kardiologii interwencyjnej nie mają podstaw do obaw, że ich placówki nie będą zakontraktowane. Chcemy zachować preferowane przez środowisko kardiologiczne wskaźniki 40-50 ośrodków interwencyjnych na 1 mln mieszkańców - zapewnił we wtorek (21 marca) p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Podczas konferencji prasowej pt.: „Polska kardiologia w sieci szpitali - co dalej z leczeniem zawału serca? Czy wygaszanie lecznictwa szpitalnego w Polsce staje się faktem?” w Warszawie prezes Jacyna odniósł się do opublikowanego na stronie NFZ planu finansowego na 2017 r.

Zgodnie z nim, środki przeznaczone na leczenie szpitalne miałyby być w br. o 5 proc. niższe niż w roku 2016. Jacyna zaznaczył, że podana tam kwota 31,7 mld. zł na leczenie szpitalne nie jest kwotą ostateczną i ulegnie ona zmianie w połowie roku.

- Ostatecznie dowiemy się ile wydaliśmy na leczenie szpitalne w 2017 r. w lutym roku 2018, kiedy  dodamy do tej kwoty nadwykonania - wyjaśnił prezes NFZ.

Dodał, że plan jest wersją pierwotną, która zmieni się w zależności od tego jakie rezerwy finansowe będzie można uruchamiać.

- Spodziewam się ok. 2 mld. zł z rezerw finansowych za rok 2016, wynikających z niedoszacowania składki zdrowotnej. Chcemy te środki uzyskać jak najszybciej, aby zdążyć ze zmianą planu finansowego na koniec czerwca. Chodzi o to, aby pieniądze były do dyspozycji z chwilą ogłaszania konkursów uzupełniających w ramach sieci. Zatem kardiologiczne ośrodki interwencyjne nie mają podstaw do obaw, że nie będą zakontraktowane - zaznaczył Andrzej Jacyna.

Zapewnił też, że NFZ uwzględni we wspomnianym konkursie dane Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, dotyczące sieci placówek interwencyjnych oraz ich znaczenia.

- Zależy nam na tych wskaźnikach, które kardiolodzy akceptują i tych normach, które preferują. Chodzi  przede wszystkim o wymogi dotyczące liczby świadczeń, rozmieszczenia i liczby ośrodków interwencyjnych w kardiologii. Zostaną na nie nałożone mapy potrzeb zdrowotnych w danym obszarze, które skorygują rzeczywiste zapotrzebowanie - podkreślił prezes Jacyna.

W jego ocenie bardzo pozytywnym rozwiązaniem, które prowadzi do unikania podwajania kosztów hospitalizacji, jest łączenie szpitali.

- Zjawisko to dotyczy zarówno placówek publicznych, jak i niepublicznych, w tym np. łączenia dwóch małych podmiotów prywatnych. Takie rozwiązania są korzystne zarówno dla płatnika, jak i dla samych podmiotów leczniczych, ułatwiając im kontraktowanie. Będzie to duże uproszczenie, czego się zresztą spodziewaliśmy po wprowadzeniu zmian - zaznaczył.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH