27 mln Europejczyków cierpi na hiperurykemię. Polscy naukowcy ogłosili jak ją leczyć 27 mln Europejczyków cierpi na hiperurykemię. Polscy naukowcy ogłosili jak ją leczyć. Fot. Archiwum

W ocenie ekspertów wysokie stężenie kwasu moczowego (hiperurykemia) jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, jak również z gorszym ich przebiegiem i rokowaniem.

Z tego powodu Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego opublikowało wytyczne dotyczące tej dolegliwości i jej leczenia u pacjentów z wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

- To pierwsze w Europie sformalizowane opinie postępowania terapeutycznego w skutecznym obniżaniu stężenia kwasu moczowego we krwi, które mają wskazywać lekarzom codziennej praktyki, jak postępować z tą dolegliwością. Jest to wspólne stanowisko lekarzy różnych specjalności - zarówno kardiologów, diabetologów, jak i reumatologów - mówili eksperci podczas piątkowej (7 kwietnia) konferencji prasowej w Warszawie.

Choruje 27 mln Europejczyków

Jak podkreśliła prof. Krystyna Widecka z Kliniki Hipertensjologii i Chorób Wewnętrznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, lekarze zazwyczaj podwyższony poziom kwasu moczowego upatrują jako zagrożenie dną moczanową, czyli zapaleniem stawów, które jest wywołane odkładaniem się kryształków moczanu sodu w płynie stawowym. Schorzenie to dotyka w Europie 7,5 mln osób.

- Niestety lekarze leczenie hiperurykemii zaczynają dopiero wtedy, gdy zostaje rozpoznana ta choroba. Tymczasem zdecydowanie częściej, bo aż u 27 mln Europejczyków, występuje podwyższony poziom kwasu moczowego. Jego stężenie jest na tyle wysokie, że również wymaga leczenia - wyjaśniła prof. Widecka.

Dodała: - Wiadomo, że hiperurykemia wiąże się z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, otyłością, chorobami nerek, obturacyjnym bezdechem sennym czy chorobami naczyń. Występowaniu tej dolegliwości sprzyja także wydłużanie się życia, jak również zła dieta związana m.in. z dużą konsumpcją piwa, fruktozy, syropu kukurydzianego.

Według polskiego badania NATPOL 2011, ponad 10 mln Polaków choruje na nadciśnienie tętnicze krwi.

- W Polsce nie prowadzi się badań, które wskazywałyby jak duży jest związek pomiędzy nadciśnieniem tętniczym a hiperurykemią. Przypuszcza się jednak, że dolegliwość ta może występować u prawie co drugiej osoby z nadciśnienie tętniczym - podkreśliła prof. Widecka.

Hiperurykemia zagraża zdrowiu

Z kolei prof. Andrzej Tykarski z Katedry i Kliniki Hipertensjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wyjaśnił, iż nieleczona hiperurykemia zagraża zdrowiu i życiu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH