KARDIOLOGIA

Dzięki zorganizowanemu przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) programowi „Valve for Life” (Zastawka dla życia), Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Asocjacja Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK otrzymają 150 tys. euro na promowanie zabiegów przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI).
Jak zaznacza prof. Adam Witkowski, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej w Aninie, Polska będzie pierwszym beneficjentem tego programu.
O znaczeniu zwiększenia liczby wykonywanych zabiegów przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) mówili we wtorek (14 kwietnia) uczestnicy XIX Warsztatów Kardiologii Inwazyjnej w Warszawie.
Stanowczo za rzadki zabieg
Prof. Robert Gil, kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSW zaznaczył, że coraz więcej zabiegów dotyczących serca można przeprowadzać nie otwierając klatki piersiowej pacjenta. Wyjaśnił, że prawdą jest, iż zabiegi na naczyniach wieńcowych nadal stanowią ok, 60 proc. działalności kardiologii inwazyjnej, jednak współcześnie ta dziedzina kardiologii zajmuje się także tętnicami obwodowymi, wadami zastawek czy chorobami strukturalnymi serca.
Dodał również, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa coraz większe znaczenie może zyskać przezcewnikowa implantacja zastawki aortalnej (TAVI).
Na ten aspekt zwrócił także uwagę prof. Adam Witkowski, który podkreślił, że zwężenie zastawki aortalnej to najczęściej występująca nabyta wada serca, która dotyka ok. 5 proc. pacjentów powyżej 75. roku życia.
U chorych z ciężkim zwężeniem zastawki aortalnej farmakoterapia nie poprawia rokowań, dlatego konieczny jest u nich zabieg kardiochirurgiczny polegający na wszczepieniu sztucznej, mechanicznej lub biologicznej zastawki. Niestety nie u wszystkich jest to możliwe. Dlatego możliwość wymiany zastawki aortalnej przezcewnikowo jest szczególnie ważne w tej właśnie grupie ludzi, która nie może skorzystać z operacji kardiochirurgicznej.
Eksperci obecni na konferencji podkreślali, że w Polsce zabiegi TAVI wykonywane są od 2008 roku, jednak metoda ta jest u nas nadal za rzadko stosowana. W naszym kraju rocznie przeprowadza się 10 do 11 zabiegów TAVI na milion pacjentów, podczas gdy dla porównania w państwach starej Unii Europejskiej od 60 do 70 na milion.
O TAVI dla lekarzy POZ
Jak zaznaczył prof. Adam Witkowski, wspomniany program „Valve for Life”, którego beneficjentem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Asocjacja Interwencji Sercowo-Naczyniowych PTK, przyczyni się do szerszego informowania o zabiegach TAVI, wskazując na możliwości jakie otwierają się przed starszymi osobami.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
CZYTAJ TAKŻE
- CZ22:33 Jak mierzyć sukces nowej terapii lekowej w kardiologii?
- CZ21:43 Najbardziej toksyczne w e-papierosach są aldehyd cynamonowy oraz wanilina
- CZ21:23 Nominacje profesorskie w Pałacu Prezydenckim
- CZ21:00 Protestujący w Sejmie: spotkanie z minister Rafalską bez przełomu, będzie kolejne
- CZ20:38 Pracodawcy RP: płacić za wynik zdrowotny, nie za świadczenie
- CZ20:04 MZ: po likwidacji Ośrodka Psychiatrii Sądowej w Gostyninie
- CZ19:44 Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej nadzoru nad kosmetykami
- CZ19:10 MZ zachęca w radiowych spotach do profilaktyki onkologicznej
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Szpitale onkologiczne przekraczają ryczałt. Czy to dobra forma finansowania?
- 5 Eksperci: nie widzieliśmy odry od 20 lat, nie spodziewaliśmy się jej ataku
- 6 W klubie fitness jest więcej groźnych mikroorganizmów niż w toalecie
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Eksperci: mówimy całą prawdę o niepożądanych odczynach poszczepiennych
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych