Znieczulenie do porodu - hipokryzja przepisów

"Znieczulenie na życzenie" to nie wymóg, ale konstytucyjnie zagwarantowane prawo każdej rodzącej do wszelkich dostępnych metod uśmierzania bólu - stwierdza Katarzyna Sabiłło, prezes Fundacji Lege Pharmaciae, nawiązując do artykułu w portalu rynekzdrowia.pl z 28 stycznia br. ("Polski poród - znieczulenie to nadal luksus").

Za sprawą tego tekstu powrócił temat znieczulenia zewnątrzoponowego (ZZO) i jego ograniczonej dostępności dla pacjentek rodzących w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Zob.: Polski poród: znieczulenie to nadal luksus

Niska wycena porodu oraz braki kadrowe to na pewno jedne z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy, jednak nie bez znaczenia pozostaje również kwestia braku woli przyjęcia przez MZ i NFZ racjonalnej wykładni istniejących przepisów.

"Znieczulenie na życzenie" to nie wymóg, ale konstytucyjnie zagwarantowane prawo każdej rodzącej do wszelkich dostępnych metod uśmierzania bólu, w tym metod farmakologicznych ze ZZO włącznie. Z tego prawa może ona świadomie zrezygnować lub skorzystanie z niego może okazać się niemożliwe z powodu przeciwwskazań, jednak nikt nie może jej tego prawa odmówić lub go ograniczać.

Kwestią sporną nie jest więc aspekt medyczny i nikt nie kwestionuje, że ostateczna decyzja podania znieczulenia zawsze należy do lekarza. Problemem jest prawidłowe zdefiniowanie ZZO stosowanego podczas porodu fizjologicznego jedynie w celu zniesienia bólu, a tym samym sposobu jego finansowania.

Jeżeli ZZO jest finansowane przez NFZ w ramach porodu jako świadczenia gwarantowanego dla każdej rodzącej - pod warunkiem braku przeciwwskazań - to wówczas należy się ono bezpłatnie. Jeżeli natomiast jest ono finansowane jedynie w określonych wskazaniach medycznych, wówczas rodząca, u której takie wskazania nie występują, np.: cukrzyca, a jednocześnie nie stwierdzono przeciwwskazań, ma prawo do skorzystania z takiego świadczenia odpłatnie. W jej przypadku, wykracza ono bowiem poza koszyk świadczeń gwarantowanych i nie jest objęte kontraktem z NFZ.

Rozporządzenie MZ z 29.08.2009 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego nie precyzuje dokładnie świadczeń wchodzących w skład porodu. Należy więc przyjąć, że ZZO, co do zasady, nie jest finansowane w ramach porodu jako świadczenia gwarantowanego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH