GINEKOLOGIA I POŁOŻNICTWO

Porody w wodzie, różne metody znieczuleń, plan porodu czy wreszcie możliwość skorzystania z pomocy doradcy laktacyjnego, dietetyka czy psychologa - dziś nie są to już dodatkowo płatne usługi dostępne wyłącznie dla najbardziej zamożnych, ale coraz częściej standardowa oferta szpitali ginekologiczno-położniczych, również tych publicznych.
Coraz większą popularnością cieszą się porody do wody. To jedna z najbardziej naturalnych form porodu. - Dziecko rodzi się do wody i przez 30-40 sekund położna podtrzymuje je pod wodą. Matka jest mniej zmęczona, ma większą satysfakcje z porodu, woda działa przeciwbólowo - wylicza zalety porodu w wodzie Karolina Raczak-Moroń, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.
Zmieniło się też podejście do bólu porodowego. Nie da się go całkowicie wyeliminować, można go jednak skutecznie łagodzić różnymi metodami do poziomu akceptowanego przez rodzącą. W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu dostępny jest pełny zakres znanych współczesnej medycynie metod znieczulenia bólu. Oprócz metod naturalnych (ćwiczeń relaksacyjnych, technik oddychania, masażu, kąpieli w ciepłej wodzie) pacjentki mogą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego.
Lekarz w konsultacji z pacjentką może też zdecydować o znieczuleniu lekami opioidowymi. Ten rodzaj znieczulenia można bezpiecznie stosować tylko w pierwszej fazie porodu, aby nie było go we krwi dziecka w momencie narodzin.
Pacjentki mogą również skorzystać z preparatu Entonox, czyli mieszanki gazowej podtlenku azotu i tlenu w równych proporcjach. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo oraz wykazuje pewne właściwości euforyzujące, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę „gaz rozweselający”. Kobieta po jego użyciu ma lepszy nastrój, jest zrelaksowana i lekko oszołomiona. Inną metodą walki z bólem okołoporodowym stosowaną w Szpitalu Miejskim w Zabrzu jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów.
Obecnie normą jest też plan porodu, w którym kobieta określa swoje oczekiwania wobec porodu. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, określonymi przez rozporządzenie ministra zdrowia, taki plan powinien zostać opracowany przez pacjentkę wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną.
- Przykładamy duże wagę do tego, by pacjentki które decydują się na poród w szpitalu miejskim w Zabrzu, miały przygotowany swój plan porodu. Ten dokument już na etapie wypełniania pozwala przyszłym mamom przygotować się do pobytu w szpitalu i narodzin dziecka. Jest też przydatny podczas samej akcji porodowej - mówi Halina Kwiatkowska, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
- 21:53 Komunikat NFZ ws. przekazywania danych dot. farmaceutów realizujących recepty refundowane
- 21:22 Pomorskie: zebrano ponad 660 tys. zł dla hospicjów
- 20:51 Protestujący nie zgadzają się na rehabilitację w Domu Poselskim - nie opuszczą Sejmu
- 20:41 Włochy przyznały obywatelstwo ciężko choremu Alfiemu Evansovi
- 20:20 Sąd UE przyznał rację KE ws. zablokowania inicjatywy dotyczącej zarodków i aborcji
- 20:08 NFZ ws. zarządzenia dot. koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem ("Za życiem")
- 19:49 Śląskie: radni Sejmiku apelują do NFZ ws. uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój
- 19:33 Śląski OW NFZ zaprasza po odbiór EKUZ na lotnisku w Katowicach
- 1 Wisła: lekarze rodzinni ostro krytykują ruchy antyszczepionkowe
- 2 Zamiast mnożyć programy, twórzmy system opieki nad osobami starszymi
- 3 Głuchołazy: szukają internistów, oferują 15 tys. zł na rękę i mieszkanie
- 4 Łukasz Szumowski jako minister, polityk i prywatnie
- 5 Prof. Dudek: dzisiaj kardiologia nie koncentruje się już tylko na tętnicach wieńcowych
- 6 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 7 Premier o funduszu dla osób niepełnosprawnych i służbie zdrowia
- 8 Lekarz senior kontra e-zwolnienia. Czym to się skończy?
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych