Zabrze: do szpitala z planem porodu Fot. Fotolia

Porody w wodzie, różne metody znieczuleń, plan porodu czy wreszcie możliwość skorzystania z pomocy doradcy laktacyjnego, dietetyka czy psychologa - dziś nie są to już dodatkowo płatne usługi dostępne wyłącznie dla najbardziej zamożnych, ale coraz częściej standardowa oferta szpitali ginekologiczno-położniczych, również tych publicznych.

Coraz większą popularnością cieszą się porody do wody. To jedna z najbardziej naturalnych form porodu. - Dziecko rodzi się do wody i przez 30-40 sekund położna podtrzymuje je pod wodą. Matka jest mniej zmęczona, ma większą satysfakcje z porodu, woda działa przeciwbólowo - wylicza zalety porodu w wodzie Karolina Raczak-Moroń, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu.

Zmieniło się też podejście do bólu porodowego. Nie da się go całkowicie wyeliminować, można go jednak skutecznie łagodzić różnymi metodami do poziomu akceptowanego przez rodzącą. W Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu dostępny jest pełny zakres znanych współczesnej medycynie metod znieczulenia bólu. Oprócz metod naturalnych (ćwiczeń relaksacyjnych, technik oddychania, masażu, kąpieli w ciepłej wodzie) pacjentki mogą skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego.

Lekarz w konsultacji z pacjentką może też zdecydować o znieczuleniu lekami opioidowymi. Ten rodzaj znieczulenia można bezpiecznie stosować tylko w pierwszej fazie porodu, aby nie było go we krwi dziecka w momencie narodzin.

Pacjentki mogą również skorzystać z preparatu Entonox, czyli mieszanki gazowej podtlenku azotu i tlenu w równych proporcjach. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo oraz wykazuje pewne właściwości euforyzujące, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę „gaz rozweselający”. Kobieta po jego użyciu ma lepszy nastrój, jest zrelaksowana i lekko oszołomiona. Inną metodą walki z bólem okołoporodowym stosowaną w Szpitalu Miejskim w Zabrzu jest TENS, czyli przezskórna stymulacja nerwów.

Obecnie normą jest też plan porodu, w którym kobieta określa swoje oczekiwania wobec porodu. Zgodnie ze standardami opieki okołoporodowej, określonymi przez rozporządzenie ministra zdrowia, taki plan powinien zostać opracowany przez pacjentkę wspólnie z lekarzem prowadzącym ciążę lub położną.

- Przykładamy duże wagę do tego, by pacjentki które decydują się na poród w szpitalu miejskim w Zabrzu, miały przygotowany swój plan porodu. Ten dokument już na etapie wypełniania pozwala przyszłym mamom przygotować się do pobytu w szpitalu i narodzin dziecka. Jest też przydatny podczas samej akcji porodowej - mówi Halina Kwiatkowska, położna z Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH